Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. Lat. 3833, f. 80v (Deusdedit, nr. 140)
source date: [725 April 13] [Pontificato di Gregorio II] [1083 - 1087]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Ex registro Gregorii iunioris. Gregorius Stephano presbitero atque aliis duabus successim personis. Quotiens illa a nobis tribui sperantur, que rationi incunctanter conveniunt, animo nos decet libenti concedere et petentium desideriis congruum impertire suffragium. Ideoque quia postulasti a nobis, quatinus fundus Capanianum cum domo sua et vinea posita via Flaminea .XIIII. plus minus miliario ab ac urbe Roma, quem tenuit per emunitionem Sergius presbiter et vestararius noster, qui fundus exstitit ex corpore patrimonii Tusciae, iuris sanctae Romanae cui Deo auctore deservimus aecclesiae, hunc vobis emissa preceptione ad tenendum concedere deberemus. Inclinati itaque precibus vestris per huius precepti seriem supradictum fundum cum domo et vinea et omnibus ei pertinentibus in integro presenti .VIII. indictione diebus vitae vestrae vobis concedimus detinendum, ita sane ut a vobis singulis quibusque indictionibus pensionis nomine rationibus aecclesiasticis .III. auri solidi difficultate postposita persolvantur omnemque, qua indigent, meliorationem ac defensionem predictus fundus et vinea seu domus indifferenter a vobis sine dubio procuranter efficiantur, nullaque preterea ad dandum annuae pensionis a vobis mora proveniat, sed ultro actionariis sanctae nostrae aecclesiae a prefato tempore persolvantur. Nam si aliter, quod absit, a vobis provenerit de suprascripta melioratione, defensione et annua pensione, statuimus fore invalidam hanc nostram preceptionem. Post obitum vero vestrum memoratus fundus ad ius sanctae nostrae ecclesiae, cuius est proprietas, in integro revertatur. Dat. idibus Aprilis .VIII. anno domini ill.

Deusdedit, Collectio Canonum, nr. 140, pp. 327-328

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.3833