Novara, Archivio Storico Diocesano, Documentario Episcopale I, n. 2 (Rotolo dei Diplomi, n. 13)
source date: [915]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Dei eterni. Berengarius gratia Dei rex. Noverit omnium fidelium Sancte Dei Ecclesie nostrorum presentium scilicet et futurorum industria, qualiter Anna dilectissima coniuncx nostram adiens excellentiam obnixe deprecata est, cuidam fideli nostro nomine Hervino nepoti reverentissimi presulis Dagiberti episcopi quoddam mansum in villa Evurio situm actenus pertinentem de comitatu Oxilense, de corticella scilicet que nominatur Beura, cum omnibus sibi pertinentibus vel aspicientibus per hoc nostre auctoritatis preceptum iure proprietario concederemus. Cuius preces libentissime suscipientes, quod petiit pro amore Dei et mercede anime nostre ac etiam et devotionem et fidelitatem iam dicti fidelis nostri Hervini animadvertentes, benigne et libenti animo iure proprietario concedimus, predictum mansum ex integro de iure et dominio nostri regni in ius et potestatem pretaxati Hervini per hoc nostre concessionis preceptum in omnibus modis transfundimus, cedimus atque donamus ad abendum, tenendum, vendendum, commutandum et quicquid voluerit faciendum, totius potestatis contradictione remota. Si quis ergo [hoc nostre concessionis preceptum infringere vel violare quandoque temptaverit, sciat se compositurum auri optimi libras .XL., medietatem kamere nostre et medietatem predicto Hervino vel cui ipse habere concesserit vel statuerit. Quod ut vetrius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manu propria roborantes de anulo nostro subter sigillari iussimus]

DD B I, n. 107, pp. 275-276; BSSS (78-80), n. 38, p. 52