Firenze, Ex-Gabinetto della Scuola di Paleografia, Diplomatico, 1
source date: [995 October 8] [Stile dell'incarnazione] [Campetroso (Monterotondo Marittimo; G
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Divina gratie munere et superne virtutis aux[i]lio a faucibus demonice potestatis eruti, ut nos misericors Dominus eterne patrie gaudiis faciat quoeredes, scedulis amonitionibus crebrisque preceptis informa. Umde est illut: Venite ad me omnes qui laboratis et onerati estis et ego vos requiescere faciam. Et ne quis de via ad eum perveniendi vel qualiter ab eo recipiendi esset facultas dubitare quod promisit, ipse certam ostendit formula cum dixit: Dimictite et dimictetur vobis, date et dabitur vobis. N[ec] itamen oc idem quod hdocuit scingniter quis agiere, ortatur ipse alibit cum dicit: Vigilate quia nescitis die neque ora. Anc voce silicet ita omnes deb[e]mus frequentissime meditare, quatenus semper pre oculis mentis abeatur. Oportet denique singulis, qui se omnipotentis Dei misericordia uius mundi divitiis vel quibuscumque temporalibus adiumentis noverint conlatus, et i[i]s qui acepit ab eo quantumlibet illi cumferre cum gratiarum actione, a quo sibi noscit cunta que habet concessa, quia regnum Dei tantum valet quantum habet; quod ut credidi possit dominicis instruimur documentis, qui muliere duo minuta devote offerente plus sceteris [om]nibus offerentibus aseruit [ob]tulisset. Adamari filio bone memorie Germie de comitato Lucense per la remissione dei suoi peccati, mediante anc paginam offersionis, dispone delle rebus ereditatis (…) in comitato effundo seo territorio di Populonia, ovvero di una cascina et curte domnicata posta in loco et finibus Kasalona prope fluvio Cornia, iudiciaria Populoniense, con cascinis domnicatis et massariciis e tutte le sue pertinenze, in particolare terra qui est posita ad Oclisi et in Asca Germie sive in Puticco vocitatur Pelago Teudolfi. Offre questi beni al monastero di San Pietro di Palatiolo prope Montevirde, eccettuando la quartam portionem che per moriincap ha dato a sua moglie Rollinda e fissando una pena di 30 libbre d'argento. Chiede al notaio e giudice imperiale Rodolfo la stesura della cartula. Actum loco Campetroso. Testimoni: gg. Gottizio e Winizio del fu Sichelmo, Taiberto detto Talnizio del fu Iudo, Albone del fu Taiberto, Bonizio del fu Warimberto.

Guidorizzi 1937-1938, n. 1, pp. 1-5.

Falce 1929, pp. 94-98.

Si fa ricorso per la datazione all'indizione romana.