Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, + F 11
source date: [895 November 19] [Quarto anno d'impero di Lamberto. Indizione quattordicesima s
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Andreas filio quondam Dominichi riceve da Gherardus gratia Dei sancte Lucane ecclesie humulis episcopus, per cartula livellario nomine, casa et res illa in loco et finibus Cassio, pertinentes ipsius episcopatus vestro Sancti Martini, quas ego antea ad manus mea abuit; casa vero ipsa cum fundamento et edeficio suo, seo curte, orto, terris, vineis, olivis, silvis, virgareis, pratis, pascuis, cultas res vel incultas, omnia quantum ego ipsi antea exinde ad manus mea abuit (…). Obbligo: ego vel meis heredes in ipsa casa residere et abitare debeamus et tam ipsa casa et res quas mihi dedisti bene laborare et gubernare seo meliorare debeamus (…). Censo: tibi vel ad successoribus tuis ad pars ipsius episcopatui Sancti Martini per singulos annos, in ipso loco Cassio, reddere debeamus de vino sistaria decem et octo, ad tale sistario quale in ipso loco percurrit; et per omnem mense decembrio vobis reddere debeamus in suprascripto loco per nos aut per misso nostro, vobis vel ad misso vestro, argentum denarios bonos expendiviles numero decem; et de quinto in quinto anno vobis reddere debeamus uno montone bono et uno saccho; et a mandato vestro venire debeamus hic Luca legem et iustitiam faciendum tantum (…). Pena: ego qui supra Andreas una cum meis heredes conponere tibi (…) penam argentum soledos viginti (…). Andreas notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: Daniel, Aloni filio bone memorie Anghalperti, Marinus, Flaipertus filio bone memorie Lopi, Alpertus.

MDL, 5/2, n. 997, p. 616; ChLA, 86, n. 41, pp. 126-127

Sottoscrizioni autografe: Daniel (in carolina con reminescenze di corsiva nuova), Marinus (in corsiva nuova), Alpertus, Andreas notarius (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Andreas (livellario), Aloni qd. Anghalperti, Flaipertus qd. Lopi. Sul verso della pergamena troviamo 2 note tergali: in basso a destra di mano del rogatario: Libello <spazio bianco di circa 3,5 cm> da Andreas de Cassio; in basso a sinistra un'annotazione del sec. XII: L(ibellum) casę et rei in Cascio.

I beni in oggetto erano già detenuti dal concessionario. Il livello si configura, dunque, come un rinnovo o come la formalizzazione di una situazione di fatto. Il livellario si impegna a versare un censo misto, corrispondente in: prodotti naturali (18 sestari di vino) e denaro (10 denari d'argento) da versare annualmente nel mese di dicembre; e ogni 5 anni (de quinto in quinto anno) un capo di bestiame (1 montone bono) e un prodotto artigianale (1 sacco).