Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, + E 39
source date: [895 November 8] [Quarto anno d'impero di Lamberto. Indizione quattordicesima se
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Allo, que Cillo vocatur, filio quondam Vualperti riceve da Gherardus gratia Dei huius sancte Lucane ecclesie humilis episcopus, per cartula livellario nomine, casa et res illa in loco et finibus Quaratiana, ubi dicitur ad Monte Alto, quas Bellulo ad manus suas abuit, pertenentes suprascripti episcopatui vestro Sancti Martini; casa vero ipsa cum fundamento et edeficio suo seu curte, orto, terris, vineis, olivis, silvis, virgareis, pratis, cultas res vel incultas omnia quantum (…) in integrum mihi eas dedisti (…). Obbligo: ego vel meis heredes in ipsa casa residere et abitare debeamus et tam ipsa casa quam et predicta res (…) bene laborare et gubernare seo meliorare debeamus et nobis eas privatum nomine usufructandi (…). Censo: pro omni censum et iustitia exinde tibi vel ad subcessoribus tuis ad pars ipsius episcopatui vestro per singulos annos, in mense november, censum vobis reddere debeamus, hic civitate Luca, ad suprascripto domo per nos aut per misso nostro, vobis vel ad misso vestro aut ad ministerialem (…) argentum denarios bonos expendiviles numero viginti quatuor; et per omnem mense magio vobis reddere debeamus montone uno bono; et a mandato vestro venire debeamus hic Luca legem et iustitiam faciendum tantum (…). Pena: ego qui supra Allo una cum meis heredes conponere tibi (…) penam argentum soledos viginti (…). Teuderandus notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: Aloni, Vuillerado, filio quondam Osprandi, Cunimundo, Stefanu, Grimolfo.

MDL, 5/2, n. 996, pp. 615-616; ChLA, 86, n. 40, pp. 124-125

Sottoscrizioni autografe: Aloni, Cunimundo, Stefanu, Grimolfo, Teuderandus notarius (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Allo (livellario), Vuillerado qd. Osprandi. Sul verso della pergamena troviamo 2 note tergali: in basso a destra, di mano del rogatario: Libello da Allo de re[s] <spazio bianco di ca. cm. 3,5> illa in Quaratjana +; al centro, di mano del sec. XI: Li(bellum) ultra Arnu(m) in plebe d(e) Quarratana. La localizzazione del toponimo ad Monte Alto proposta dall'edizione delle ChLA sulla base del Pieri (vd. Pieri 1919, p. 270) è da rifiutare.