Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, ++ O 39
source date: [895 April 9] [Anno d'impero di Lamberto] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Ursiprando filio quondam Ghisi riceve da Vuistrifuso archipresbitero rectorem adque custodem ecclesie beati Sancti Ipoliti, quod est plebe baptismalis sita loco Aniani, et beate Sancte Marie semper virginis sita loco a Monte, per cartula livellario nomine (…), casa et res illa in loco ubi dicitur Mancognani, qui antea recta fuit per Ursulo massario, et ego ipsi modo ad manus mea abere videor, pertinentes suprascripte ecclesie Sancte Marie; predicta casa cum curte orto, terris, vineis, olivis, silvis, virghareis, pratis, pascuis, cultas res vel incultas, omnia et in onnibus rebus ad ipsa casa est pertinentes et suprascripto Urso ad manus sua exinde abuit (…) in integrum mihi eas dedisti (…). Obbligo: ego vel meis heredes in suprascripta casa homines ad residendum et abitandum mittere debeamus et tam ipsa casa et predicta res bene laborare et gubernare seo meliorare debeamus, privatum nobis fruendum (…). Censo: pro omni censum et iustitia exinde tibi vel ad subcessoresque posteros tuos ad pars suprascripte ecclesie Sancte Marie per singulos annos, in mense aprelis, vobis vel ad ministerialem vestrum quas ibi pre tempore abueritis, reddere debeamus argentum denarios triginta et sex boni expendivilis, et uno montone valientes denarios sex; et qui in ipsa casa abitantes fuit, eos a mandato vestro ad ipsa ecclesia Sancte Marie, in eodem loco, venire facciamus iustitiam faciendum tantum. (…). Pena: spondeo cum meis heredes conponere tibi (…) argentum soliedos quinquaginta (…). Teudimundus notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: Cospertus notarius, Leo notarius, Petrus notarius, Ermiperto, Tassimanno notarius.

MDL V/2 n. 994, pp. 214-215; ChLA, 86, n. 37, pp. 118-119

Sottoscrizioni autografe: Cospertus notarius, Leo notarius, Petrus notarius, Ermiperto, Tassimanno notarius (in corsiva nuova), Teudimundus notarius (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Ursiprandus (livellario). Si noti che dei 5 testimoni dell'atto (tutti laici) ben 4 sono notai e soltanto uno (Ermiperto) è un laico privo di qualifiche. Sul verso della pergamena troviamo tre note tergali: del secolo XI: Li(bellum) in Magugnani; del secolo XV: a S(an)c(t)a Maria a Mo(n)te d(e) S(anc)to Polito; del secolo XIII: L(ibellum) datu(m) Ursipra(n)do. D(e) casa (et) re Loco Ma(n)cognano; in basso a sinistra si vedono anche tracce di una quarta nota, coeva al documento. Si segnala che Ursulo massario, precedente concessionario dei beni allivellati, viene chiamato all'interno del documento anche Urso.