Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, + M 19
source date: [895 March 20] [Anno d'impero di Lamberto] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Aliprando filio quondam Marini riceve da Iohannes presbiter rectorem adque custodem ecclesie Sancti Petri principis apostolorum, sita foras civitate ista Lucense, que dicitur Maiore, per cartula livellario nomine (…), casa et res illa in loco et finibus Niciano, ubi dicitur Casale, quas quondam Mauricio massario ad manus suas abuit, pertenentes ipsius ecclesie Sancti Petri; casa ipsa cum fundamento et edeficio suo seu curte orto, terris, vineis, olivis, silvis, virgareis (…) omnia quantum ubique ad ipsa casa est pertenentes et suprascripto quondam Mauricio massario exinde ad manus suas abuit, in integrum mihi eas dedisti, tali ordinem ut admodum in mea vel Ursi, filio meo, vel de suis heredes sint potestatem eas abendi, tenendi, inperandi, gubernandi, laborare faciendi, meliorandi et nobis eas privatum nomine usufructuandi et in ipsa casa homines ad residendum et abitandum mittere debeamus (…). Censo: pro omni censum et iustitia (…) ad pars ipsius ecclesie Sancti Petri per singulos annos, in mense martio, reddere debeamus, ad ipsa ecclesia Sancti Petri, per nos aut per misso nostro, vobis vel ad misso vestro, argentum denarios bonos, expendiviles, numero viginti quatuor et per omnem Cena Domini (…) uno pario pulli cum ovas decem; et homines, illos qui in ipsa casa abitantes fuerit, nos eum a mandato vestro venire faciamus hic Luca legem et iustitiam faciendum tantum (…). Pena: spondeo ego qui supra Aliprando, una cum suprascripto Urso, filio meo, vel suis heredibus, conponere tibi (…) argentum soledos triginta (…). Teuderandus notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: Ermiperto, Leo, Andreas notarius, Ardimanno, Iohannes, Leo, Benedicto schabinus.

MDL 5/2 n. 993, p. 614; ChLA, 86, n. 36, pp. 116-117

Sottoscrizioni autografe: Ermiperto, Leo, Andreas notarius, Ardimanno (carolina non ben allineata), Iohannes, Leo (corsiva nuova), Benedictus schabinus, Teuderandus notarius (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Aliprando (livellario). Sul verso della pergamena si leggono due note tergali: del secolo XII: Lib(ellum) in Niciano; e la specificazione del secolo XIII: i(n) Moriano.