Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, * G 1
source date: [893 November 30] [Anno d'impero di Guido] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Vuillerado filio bone memorie Petri riceve da Gherardus, gratia Dei huius Sancte Lucane ecclesie humilis episcopus, per cartula livellario nomine (…), duo casis et rebus illis massariciis in loco et finibus Castellione, pertenentibus ecclesie vestre Sancti Reguli ubi dicitur Vualdo, qui est de suppotestatem ipsius ecclesie epischopatui vestro Sancti Martini, qui una ex ipse casa et res recta fuit per Martinulo, et illa alia casa et res recta fuit per Teuprandulo; iam dictis duo casis et rebus in denominato loco et finibus Castelione, cum fundamentis et edeficiis suis, curtis, ortalia, terris, vineis, olivetis, silvis, virgareis, pratis, pascuis, cultis rebus vel incultis, omnia (…) in integrum mihi eas dedisti; exceptasti et anteposuisti exinde monte, illo in ipso loco qui dicitur Castellione, quas mihi menime dedisti. Nam suprascriptis duo casis (…) in integrum mihi eas dedisti tali ordinem ut da admodum in mea (…) vel de meis heredes sint potestatem eas abendi, inperandi, laborare faciendi et nobis eas privato nomine usufructuandi (…). Censo: pro omni censum et iustitiam (…) ad pars suprascripti episcopatui vestro Sancti Martini per singulos annos, per omnen mense ianuario, reddere debeamus, per nos aut per misso nostro, vobis vel ad ministerialem, illum quas in ipsa curte Sancti Reguli abueritis aut in ipsa ecclesia mittantur, argentum denarios bonos expendiviles numero viginti quattuor; et homines, illos qui in ipsis casis abitantes fuerit, nos eos a mandato vestro venire faciamus ad suprascripta curte Sancti Reguli legem et iustitiam faciendum tantum (…). Pena: spondeo ego qui supra Vuillerado una cum meis heredes conponere tibi (…) argentum soledos sexaginta (…). Petrus notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: Aloni, Emillo, Isalfridi, Lamberto, Deusdedi.

MDL, 5/2, n. 991, p. 612-613; ChLA, 86, n. 34, pp. 112-113

Sottoscrizioni autografe: Vuillerado (livellario), Aloni, Emillo, Isalfridi (impianto alfabetico carolino con caratteristiche peculiari), Lamberto, Deusdedi, Petrus notarius (scrittore). Sul verso della pergamena, in basso, si leggono varie note tergali: di mano del rogatario: Libello da Vuillerado fi<spazio bianco di ca. cm. 2>lio q(uon)d(am) Petri. De casis et rebus in Castelione q(ui) p(er)/tinet de S(an)c(t)o Regulo in Vual<spazio bianco di ca. cm. 2,5> do; del secolo XI: Li(bellum) in Maritimis; (con l'ausilio della lampada di Wood) del secolo XII: Lib(ellum) a Guillerado in Castellione; a destra, del secolo XIII: L(ibellum). XXIIII d(ena)r(ii). D(e) duab(us) <spazio bianco di ca. cm. 2> casis et reb(us) i(n) Castillione. D(e) eccl(esi)a / (et) curte S(an)c(t)i Reguli <spazio bianco di ca. cm. 2,5> i(n) Vualdo.