Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, + B 26
source date: [893 June 25] [Anno d'impero di Guido] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Atriperto que Ato vocatur, filio bone memorie Atrupaldi, riceve da Gherardus, gratia Dei huius Sancte Lucane ecclesie humilis episcopus, per cartula livellario nomine (…), ecclesia illa cuius vocabulum est Sancte Eufemie et Sancti Nazzarii, sito intra civitate ista Lucense, prope ecclesia Sancti Alexandri, que est de supotestatem ipsius episcopatui vestro; suprascripta ecclesia Sancte Eufemie et Sancti Nazarii, cum fundamento et omnem edeficio suo, curte, puteo, terris, vineis et omnia quantum (…) mihi eas dedisti in integrum in tali ordine ut da admodum suprascripta ecclesia seu rebus ad eam pertinentes in mea vel de meis heredes sint potestatem eas abendi, inperandi, meliorandi et ipsa res eius laborare faciendi et usufructuandi privatum nomine (…). Obbligo: in ipsa Domini ecclesia pro mea dispositionem officium Dei et luminaria, seu missarum solemnia fieri debeat (…). Censo: tibi vel ad subcessoribus tuis per singulos annos, in mense magio, dare debeamus, ad ipso episcopatui vestro, vobis vel ad ministeriale vestro qui per tempore ibi abueritis, argentum denarios bonos, bene expendiviles, numero duodecim; et si homine ibi abuerimus ad abitandum, eum a mandato vestro venire faciamus hic Luca legem et iustitiam faciendum tantum (…). Pena: spondeo cum meis heredes conponere tibi vel ad subcessoribus tuis penam argentum soledos quatraginta (…). Petrus notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: Lamberto, Fraolmi, Tetaldus, Aloni filio bone memorie Angalperti.

MDL, 5/2, n. 990, p. 612; ChLA, 86, n. 33, pp. 110-111

Per le due chiese menzionate si veda Belli Barsali 1973, p. 529, n. 13; p. 537, n. 48.

I beni allivellati furono in seguito reclamati da Pietro II, successore di Gherardo I come vescovo di Lucca, che ne rientrò in possesso dal marzo 897, in occasione di un placito, tenutosi a Firenze, in cui gli accusati - tra i quali il suddetto Atriperto, qui ricordato come Ato che tenet eclesia Sancti Natzari - non si presentarono. Si rimanda alla scheda in questione: https://fiscus.unibo.it/en/documents/doc505.html

Sottoscrizioni autografe: Lamberto, Fraolmi, Tetaldus, Petrus notarius (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Atriperto (livellario), Aloni qd. Angalperti. Sul verso della pergamena, in basso, si leggono varie note tergali: di mano del rogatario: Livello da Ato. De ecl(esia) S(an)c(t)i Nazari ; (con l'ausilio della lampada di Wood) del secolo XI: [Li]b[(ellum)] d[(e)] eccl/esi)a S(an)c(t)i [N]aza[ri] sit[a] infra hanc urbe[(m)]; a sinistra, parzialmente ricalcata, la nota del secolo XIII: L(ibellum). D(ena)r(ii) XII. D(e) eccl(esi)a S(an)c(t)i Na <spazio bianco di ca. cm. 1,5> zari hic i(n) civitate.