Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, ++ Q 5
source date: [893 May 19] [Anno d'impero di Guido] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Leoprando, que Ato vocatur, filio quondam Teuderadi riceve da Gherardus, gratia Dei huius Sancte Lucane ecclesie humilis episcopus, per cartula livellario nomine (…), casa illa hic infra civitate ista Lucense, prope porta Sancti Fridiani, que est pertinentes ecclesie Sancti Fridiani, que est suppotestate episcopatui vestro Sancti Martini; casa ipsa cum fundamento, et omnem etdeficio suo, seu curte, totam insimul amembrata, tenentes uno caput in via publica, alio caput tenet in terra ecclesie Sancti Fridiani, lato uno tenet in via publica, et alio tenet in muro ipsius civitatis; suprascripta casa (…), qualiter ab omnis partes circumdata est per designiatas locas, in integrum mihi eas dedisti; seu et dedisti mihi (…) una petia de terra quod est orto foras civitate ista Lucense, pertenentes suprascripte ecclesie Sancti Fridiani, et est pertenentes de suprascripta casa, omnia quantum ego ad manus mea abere videor (…). Obbligo: ego vel meus heredes in ipsa casa residere et abitare debeamus, et ipsa casa retegere et gubernare seu meliorare debeamus (…). Censo: pro omni censum et iustiam exinde tibi vel ad subecessoribus tuis ad pars episcopatui vestro Sancti Martini per singulos annos per omnem mense iunio reddere debeamus vobis vel ad ministerialem vestrum, quas ibi pre tempore abueritis argentum denarios bonos expendiviles numero decem et octo; et a mandato vestro venire debeamus hic Luca a legem et iustitiam faciendum tantum (…). Pena: spondeo ego (…) una cum meis heredes conponere tibi (…) penam argentum soledos quadraginta (…). Ostripertus notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: Petrus, Cunimundo, Rumualdus, Petrus notarius, Aloni filio bone memorie Anghalperti.

MDL, 5/2, n. 989, pp. 611-612; ChLA, 86, n. 32, pp. 108-109

Belli Barsali 1973, p. 544; Viti 2019-2020, pp. 197-198.

Lo stesso Leoprando è concessionario di beni di San Frediano - sempre da collocare in Lucca e sempre ricevuti a livello - in un'altra occasione, nel dicembre dell'894. Si rimanda alla relativa scheda in cui il personaggio è ricordato come Leuprando: https://fiscus.unibo.it/en/documents/doc3306.html

Sottoscrizioni autografe: Petrus, Cunimundo, Rumualdus, Petrus notarius, Ostripertus notarius (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Leoprando (livellario), Aloni qd. Anghalperti. Sul verso della pergamena, in basso, si leggono due note tergali: di mano del rogatario (leggibile con l’ausilio della lampada di Wood): + Libello da Leuprando que Ato <nome ricalcato da una mano del sec. XI che aggiunge in sopralinea Longo> vocatur + de porta S(an)c(t)i Fridiani; della suddetta mano del sec. XI: P(er) hunc libellu(m), si D(eu)s voluerit, potuimus invenire una(m) casa(m) p(ro)pe porta(m) S(an)c(t)i Fridiani infra civ<i>tate(m).

Nella carta sono menzionati varie sotanze appartenenti alla chiesa lucchese di San Frediano: la casa con annessi e l'appezzamento di terreno adibito a orto che vengono concessi in livello a Leoprando, e un'altra terra citata tra le confinanze. Si tratta di beni tutti localizzabili nella parte settentrionale di Lucca e posti presumibilmente a cavallo tra le mura e l'immediato suburbio dato che la porta di San Frediano, qui menzionata come punto di riferimento, rappresentava l'ingresso alla città da nord.