Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, + N 72
source date: [893 May 15] [Anno d'impero di Guido] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Anghalperto filio quondam Ansualdi riceve da Gherardus, gratia Dei huius Sancte Lucane ecclesie humilis episcopus, per cartula livellario nomine ad laborandum et gubernanrdum seo meliorandum (…), casa et res illa in loco Sugrominio, quas antea Liusprando ad manus suas abuit, et ego ipsi modo exinde ad manus mea abere videor, pertenentes ecclesie Sancti Fridiani, qui est de subpotestatem ecclesie episcopatui vestro Sancti Martini; casa vero ipsa cum curte, orto, terris, vineis, olivis, silvis, virghareis, pratis, pascuis, cultis rebus vel incultis, omnia (…) in integrum mihi eas dedisti (…). Obbligo: ego vel meas heredes in suprascripta casa residere et abitare debeamus et tam ipsa casa quam et predicta res (…) bene laborare et gubernare seo meliorare debeamus (…). Censo: tibi vel ad subcessoribus tuis ad pars suprascripto domo episcopatui vestro Sancti Martini per singulos annos, in ipso loco, reddere debeamus medietatem vinum purum, ad tertiam vices uba legitima calcata et indi vinata, nam non pondum levandum; et vobis reddere debeamus per singulos annos medietatem oleo; et angaria vero vobis facere debeamus per singulos annos per omnem ebdomatas dies duo, ubique vobis autilitas fuerit; et per vindemia vos vel misso vestro super palmentum veneritis, nos vos recipere et gubernare debeamus; et a mandato vestro venire debeamus hic Luca legem et iustitiam faciendum tantum (…). Pena: spondeo cum meis heredes componere tibi (…) argentum soledos triginta (…).Teudimundus notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni:Aloni, Aloni filio bone memorie Angalperti, Cunimundo, Fraolmi.

MDL, 5/2, n. 988, p. 611; ChLA, 86, n. 31, pp. 106-107

Andreolli 1981, pp. 119 nota 9, 120 nota 11; Viti 2019-2020, pp. 196-197.

Sottoscrizioni autografe: Aloni, Cunimundo, Fraolmi, Teudimundus notarius (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Anghalperto (livellario), Aloni qd. Angalperti. Sul verso della pergamena, in basso, si leggono due note tergali: a sinistra, leggibile solo parzialmente, e di mano del rogatario: + Libello da Angalp(er)to; a destra, del secolo XII: L(ibellum) in Subgruminio. De casa/ et re S(an)c(t)i Frigiani.