Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, + N 74
source date: [893 May 13] [Anno d'impero di Guido] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Georgi clericus, avitator in loco Branchalo, ubi dicitur Purghatile, filio quondam Aggifridi, quia quondam Gheifridi religiosus clericus, bisavus meus, costruxsit ecclesiam beate Sancte Marie et beati Mihaeli archangeli adque beati Petri princeps apostolorum in proprio territurio suo fundavit, in loco qui dicitur Branchalo et per dotis paginam de rebus suis aliquit contulit et taliter constituit ut, post decesso suo Georgii presbiteri filio suo, cuius fidem et opinionem et bona conversationem cognoverat avere, in ipsa Domini ecclesia rectorem et gubernatorem confirmavi ibidem, Dei peragendum officium et omnia res ipsius ecclesie pertinentibus fuisset potestatem regendi, gubernandi, meliorandi et usufructuandi qualiter voluisset; et pro redemptionem anime eius tertiam vices in annos, ipse et successores suos, idest in festivitatem sancte Marie et sancti Mihaeli adque in festivitate sancti Petri pascere deberet tres vices in annos pauperes dece. Et, post vero decesso sepedicti Georgii presbiteri, quis de aliis filiis vel de nepotibus eius aut de proles eorum, in ipsa Domini ecclesia tonso capite deservire voluisset, in loco eius fuisse inibi ordinatus, post eius decessum, ut omnia et in omnibus sicut superius in eam confirmaverat, in eius potestatem persisteret et ipsam ordinationis cartulam de rectore in rectore semper procedisset sicut ibi continere dinuscitur. Proinde modo ego qui supra Georgi clerici, qui de proles eorum sum secundum ipsius quondam Gheifridi clerici bisavus meus, dispositionem per hanc cartulam ordinare et confirmare videor te Sisimundo presbitero que Gundo vocatur, nepote meo in predicta Domini ecclesia Sancte Marie et beati Mihaelis et Sancti Petri et in omnibus casis et rebus ipsius ecclesie pertinentibus, tam domnicatis quam et massariciis, cum fundamentis et universis fabricis suis, curtis, ortis, terris, vineis, olivis, silvis, virgariis, pratis, pascuis (…); una cum ipse dotis paginam seo cum ille notitie iudicati vel quacumque scriptionis pagina, quas exinde in suprascripto quondam Aggiprando presbitero germano meo emesse fuerunt et mihi exinde sunt pertinentes, te inibi ordinare et confirmare videor, quatenus ut a presenti die suprascripta Domini ecclesia, seo casis et rebus (…) in tua sit potestatem iusta ipso dotis titulo diebus vite tue abendi, imperandi, laborare faciendi, gubernandi, usufructuandi, seo ordinandi et dispondendi modis omnibus, qualiter tua fuerit voluntas et qualiter ad te ordinata et disposita fuerit stabile permaneant semper. Et in ipsa Domini ecclesia per te aut per tuam dispositionem officium Dei et luminaria seo missarum solemnia fieri debeat et per singulos annos tres vices pascere debeas pauperes decem, sicut in ipso dotis titulo ad suprascripto Gheifridi clerico bisavus meus constitutus est. Et si aliquando tempore ego qui supra Georgi clericus vel quislibet de heredes aut pro heredes meis tibi qui supra Sisimundo presbitero, nepote meo, vel ad posterosque subcessores tuos qui ad te ordinatus fuerit aut cui ipsis subcessores tuis ordinaverit suprascripta ecclesia seo casis et rebus eius intentjonaverimus aut subtragi quesierimus per quolibet ingenio, nos vel ille homo qui cum nostro dato vel facto venerit cui nos eas dedissemus aut dederimus per quolibet ordine, spondimus nos vobis conponere penam argentum soledos tricentos. Et post conpositjo data hec ordinatjonis cartula in suam permaneant firmitatem, quia in tali ordinem hanc ordinatjonis cartula Leo notarium scribere rogavi. Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: Sicolfo, Ropprandus diaconus, Petrus, Teudimundus notarius, Ursimanno notarius, Leo, Lopo presbitero, Baruncio presbitero, Bellerifonsus presbitero, Gerardus presbitero, Teuprandu schabinus, Teudimundus presbiter, Ataprando presbitero, Roppertus presbitero, Viventius presbiter, Angelus presbiter.

MDL, 4/2, App., n. 54, pp. 69-70; MDL, 5/2 n. 987; ChLA, 86, n. 30, pp. 102-105

Sottoscrizioni autografe: Sicolfo, Petrus, Ropprandus diaconus, Teudimundus notarius, Ursimanno notarius, Leo, Lopo presbitero, Baruncio presbitero, Bellerifonsus presbitero, Gerardus presbitero, Teuprando schabinus, Teudimundus presbiter, Ataprando presbitero, Roppertus presbiter, Viventius presbiter, Angelus presbiter, Leo notarius (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Georgius clericus (autore). Sottoscrivono in tutto 16 testimoni, di cui 10 ecclesiastici (9 presbiteri e 1 diacono) e 6 laici (fra cui 2 notai e 1 scabino). Sul verso della pergamena si leggono due note tergali: in basso a destra, del sec. XII: ORDinatio eccl(esi)e S(an)c(t)ę / Marię; di seguito un appunto dei secc. XII-XIII: i(n) Brancalo. La carta fa parte di un più ampio dossier relativo alle vicende della chiesa di Santa Maria, San Michele Arcangelo e San Pietro di Purgatile (Brancoli). Per alcune osservazioni sul dossier e sulla chiesa rimando al commento della scheda n. 3315, dedicata a un'altra ordinatio della chiesa, vd. ASDL, DA, + + B 72; ediz. MDL, 5/2, n. 983, pp. 608; ChLA, 86, n. 26, pp. 92-95.