Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, * L 12
source date: [893 March] [Anno d'impero di Guido. Manca l'indicazione del giorno, troviamo so
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(…) indignus et nimis peccator Sichelmus filio bone memorie Marini dona pro anima alla heclesia beatissime Sancte Marie virginis matris Domini nostri Iesu Christi, ubi est horaculo eius sito Monte, id est casa et res sorte illa massaricia, quod avere visu sum, locus qui dicitur Inter riura, qui est posita infra pleve Sancte Marie sito Ciriciaulo, qui regere visa est per Dumniprand massario; ideo tam casa ipsa una cum solamento suo seo curte, ortis, terris, vineis, pratis, pascuis, silvis, salectis, cultum et incultum, divisum et indivisum, movilibus et inmovilibus omnino quid aut quantis ad suprascripta casa et res sorte ubique exinde pertinentes esse invenitur et suprascripto massario exinde ad suam abuit manum; casa et res sorte ipsa homnia in integrum ad ipsum sanctum et venerabilem locum offersionis nomine dare et tradere previdi, heo tinore ut ad presenti die in ipsum sanctum et cenuvium permanead potestatem et neque ad me qui supra Sichelmus neque ad nullus heredibus hac pro heredibus meis non aveamus licentjam nec potestatem de suprascripta mea traditjone contra ipsum sanctum et venerabilem locum exinde aliqua taxxatjone aut generata molestia, set perpetuis et futuris temporibus ad ipsum sanctum et cenuvium firmum et stavilitum deveant permanere; et licentjam et potestatem abeant de pars ipsius heclesie Sancte Marie causas exinde agendi, responsum redendi, querimonia faciendi et fine ponemdi, sicut ego Sichelmus vel heredes meis facere debuimus aut qualiter iuxta legem potuerint; et non lecuisset mihi facere nollet quod voluit, set qualiter semel ad me factum vel conscriptum est inviolabiliter usque in fine seculi observare promitto. Lupo notarius è incaricato di scrivere la cartula. Actum apud hecclesia Sancti Cassiani, finibus Florentina.

Sottoscrivono come testimoni: Rodingo, Periteo, Teupertu, Liupaldo, Stefanus notarius et scabino, Altiperto notarius.

MDL, 5/2, n. 986, pp. 610; ChLA, 86, n. 29, pp. 100-101

Sottoscrizioni autografe: Sichelmus/Sigelmus, Rodingo, Periteo, Teupertu, Liupaldo, Stefanus notarius et scabino, Altiperto notarius, Lupo notarius (scrittore). Curiosamente lo scrittore del documento Lupo notarius - di cui non sembra che risultino altre testimonianze nelle carte lucchesi - si manufirma qualificandosi come scriptor e non come notarius. L'autore della donazione, che si manufirma come Sigelmus, è variamente attestato nel documento come Sichelmus, Sighelmo e Sigelmo. Sul verso della pergamena si leggono due note tergali: in alto al centro, di mano del rogatario: + Cartula offersionis da Sighelmo; in basso a sinistra, del sec. XII: Off(ersio) in S(an)c(t)a Maria in Monte / d(e) t(er)ra ubi d(icitu)r Int(er) rivulos t(er)ritorii / Florentini.

Il nome Sichelmo ricorre tra gli antroponimi principali, insieme a Sisemundo, all'interno dello stock onomastico distintivo della famiglia dei Da Uzzano e Vivinaia, casata signorile radicatasi in Valdinievole tra X e XI secolo. Per gli studi sui Da Uzzano e Vivinaia, vd. Spicciani 1996, pp. 281-379; Pescaglini Monti 2012, pp. 141- 153, 156-161, 223-246. Nella seconda metà del secolo X troviamo anche un vescovo di Firenze con questo nome, vd. Tomei 2019a, p. 40 nota 4. Non è possibile identificare con certezza la chiesa di San Cassiano in territorio fiorentino che è luogo di rogazione del documento.