Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, * K 57
source date: [893 May 1] [Anno d'impero di Guido] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Sanitulo, qui Toto vocatur, filio bone memorie Adalpaldi riceve da Gherardus, gratia Dei huius sancte Lucane ecclesie humilis episcopus, per cartula livellario nomine (…), duo case et res ille massaricie in loco Ducentula prope ecclesie Sancti Martini, quas quondam Gheiprandulo et Bonaldulo ad manus suas abuerunt, et sunt pertinentes ipsius episcopatui vestro Sancti Martini; casa vero ipsa una cum terris, vineis, silvis, virgareis, pratis, pascuis, cultas res vel incultas, omnia quantum ad ipse case est pertinentes et suprascripsti massarii exinde ad manus suas abuerunt in integrum mihi eas dedisti tali ordinem ut da admodum in mea vel de meis heredes sint potestatem eas abendi, imperandi, laborare faciendi, meliorandi et nobis eos privato nomine usufructuandi. Censo: (…) pro omni censum et iustitja exinde tibi vel ad subcessoribus tuis per singulos annos, per omnem mense magio, dare debeamus hic Luca ad ipso domu episcopatui vestro Sancti Martini, per nos aut per misso nostro, vobis vel ad ministeriale vestro argentum denarios bonos expendiviles numero triginta; et homines illos qui in ipse casis abitantes fuerit nos eos a mandato vestro venire faciamus hic Luca legem et iustitjam faciendum tantum (…). Pena: spondeo ego (…) una cum meis heredes conponere tibi (…) penam argentum soledos quinquaginta (…). Leo notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: Adalpertus notarius, Benedicto schabinus, Iohannes, Georgius notarius, Fraolmi, Petrus notarius,

MDL, 5/2, n. 985, pp. 609; ChLA, 86, n. 28, pp. 98-99

Sottoscrizioni autografe: Adalpertus notarius, Benedicto schabinus, Iohannes, Georgius notarius, Fraolmi, Petrus notarius, Leo notarius (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Sanitulo (livellario). Sul verso della pergamena si leggono varie note tergali: in basso a destra la nota del rogatario: + L[i]bello <spazio bianco di ca. cm. 1> da Sa<spazio bianco di ca. cm. 4,5>nitul[o] de r[e]s de Sexsantula; del sec. XI: L(ibellum) in Duce(n)tula <in sottolinea una mano dei secc. XII-XIII aggiunge: p(ro)pe eccl(esi)am S(an)c(t)i Martini> in plebe <spazio bianco di ca. cm. 1> d(e) Marila; parzialmente ricalcata e seguita dall'appunto di mano del sec. XIII: d(e) duob(us) masiis. D(ena)r(ii) XXX.

Il livellario Sanitulo è attestato per due volte come missus vescovile, negli anni 885 e 898, vd. Tomei 2012, p. 592 nota 53.