Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, + P 76
source date: [893 February 28] [Anno d'impero di Guido] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Lamfridi, filio Cristine, riceve da Gherardus, gratia Dei huius sancte Lucane ecclesie humilis episcopus, per cartula livellario nomine (…), ecclesia illa cui vocabulum est Sancte Marie, sita loco Terelio, qui pertinens ipsius episcopatui vestro Sancti Martini, et Petrus presbitero ad manus suas abuit; suprascripta ecclesia una cum casis domnicatis quam et massariciis cum fundamentis et universis fabricis suis, curtis, ortis, terris, vineis, olivis, silvis, virghareis, pratis, pascuis, cultas res vel incultas, omnia quantum ad ipsa ecclesia Sancte Marie est pertinentes (…) mihi eas dedisti, tali ordinem ut da admodum in mea (…) vel de meis heredes sint potestatem (…) abendum, imperandum, possidendum, gubernandum, laborare faciendum et usufructuandum, ita ut melioretur et non pegioretur. Obbligo: et in ipsa ecclesia Sancte Marie per meam dispositionem officium Dei et luminaria seo missarum solemnia facere debeamus. Censo: (…) pro omni censum et iustitia exinde tibi vel ad subcessoribus tuis ad pars ipsius episcopatui vestro Sancti Martini, per singulos annos, in mense novembrio, vobis vel ad ministerialem vestro qui ibidem pre tempore missus fuerit reddere debeamus argentum denarios bonos expendiviles numero viginti quatuor; et a mandato vestro venire debeamus hic Luca legem et iustitiam faciendum tantum (…). Pena: spondeo ego (…) una cum meis heredes componere tibi (…) penam argentum soledos triginta (…). Teudimundus notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: Lamberto, Fraolmi, Stefano, Petrus notarius.

MDL, 5/2, n. 984, p. 609; ChLA, 86, n. 27, pp. 96-97

Sottoscrizioni autografe: Lamberto, Fraolmi, Stefano, Petrus notarius, Teudimundus notarius (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Lamfridi (livellario). Sul verso della pergamena si leggono varie note tergali: in basso a sinistra, con l'ausilio della lampada di Wood, di mano del rogatario: + Libello d[e] S[(an)]c[(t)e M]ari[e] <spazio bianco di ca. cm. 2> de Terelio Lamfridi; a destra l'annotazione del sec. XI: Lib(ellum) <spazio bianco di ca. cm. 1> d(e) eccl(esi)a <spazio bianco di ca. cm. 1,5> S(an)c(t)ę Marię de Terellio; completata e parzialmente ricalcata dalla specificazione di mano del sec. XIII: La(n)fredo, q(uon)d(am) <q in nesso con d> Cristine, / p(ro) sol(edis) II.