Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, + + Q 53
source date: [892 October 3] [Anno d'impero di Guido] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Adalfridi filio quondam Benedicti viene posto da Gherardus, gratia Dei huius sancte Lucane ecclesie humilis episcopus, per cartula livellario nomine (…), in casa et res illa in loco ubi dicitur Titulo, pertenentes ecclesie vestre Sancte Marie, quod est plebem battismalis, sita in loco et finibus Quaratiana, qui est de suppotestatem ipsius episcopatui nostro Sancti Martini, quas Ansifridi ad manus suas abuit; casa vero ipsa cum fundamento et edeficio suo, seo curte, orto, terris, vineis, olivis, silvis, virgareis, pratis, pascuis, cultis rebus vel incultis, omnia (…) in integrum (…). Obbligo: in ipsa casa residere et abitare debeamus et tam ipsa casa et res (…) bene laborare et gubernare seo meliorare debeamus nobis privatum nomine usufructuandi (…). Censo: pro omni censum et iustitjam exinde tibi vel ad subcessoribus tuis ad pars ipsius ecclesie Sancte Marie per singulos annos, per omnem mense augusto, vobis reddere debeamus ad ipsa ecclesia Sancti Marie vobis vel ad ministerialem vestro, quas ibi pre tempore abueritis, argentum denarios bonos expendiviles numero triginta et sex; et a mandato vestro venire debeamus hic Luca legem et iustitjam faciendum tantum (…). Pena: spondeo cum meis heredes conponere tibi (…) penam argentum soledos triginta (…). Andreas notarius scrive due cartulas.Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: Ostripertus notarius, Teudaldus, Stefanus, Cunimundu, Lamberto.

MDL, 5/2, n. 981, p. 606; ChLA, 86, n. 24, pp. 86-87

Sottoscrizioni autografe: Ostripertus notarius, Teudaldus, Stefanus, Cunimundu, Lamberto, Andreas notarius (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Adalfridi (livellario). Sul verso della pergamena si leggono varie note tergali: in basso a destra, di mano del rogatario (leggibile con l'ausilio della lampada di Wood): Libello <spazio bianco di ca. cm. 5> da Adalfridi de Quaratjana; di mano del secolo XI: Lib(ellum) in plebe <spazio bianco di ca. cm. 1> de Quarrazana; seguita dall'appunto del secolo XIII: u(b)i dicit(ur) Titulo. Segnaliamo la compresenza, tra i testimoni, di due esponenti dell'élite diocesana lucchese: Cunimundo III Cunimundinghi e Lamberto dei Figli di Rodilando.