Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, + N 27
source date: [891 November 13] [Anno d'impero di Guido] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Sisimundo presbitero que Gundo vocatur, filio bone memorie Dalmatii riceve da Gherardus, gratia Dei huius sancte Lucane ecclesie umilis episcopus, per cartula livellario nomine (…), casa et res illa in loco ubi dicitur a Carsiana, quas antea Marino massario ad manus suas abuit, pertenentes ecclesie vestre Sancti Fridiani, qui est de subpotestatem ecclesie episcopatui vestro Sancti Martini; suprascripta casa cum curte, orto, terris, vineis, olivis, silvis, virghareis, pratis, pascuis, cultas res vel incultas, omnia (…); exceptasti exinde quartam portionem de suprascripta casa et res quas mihi menime dedisti, nam ille tres portionis de suprascripta casa et res mihi dedisti; simul et dedisti mihi medietatem de casa et res in suprascripto loco Carsiana, quas antea recta fuit per Petro et per Causari filio eius, pertenentes suprascripte ecclesie vestre Sancti Fridiani; suprascripta medietas de casa cum curte, orto, terris, vineis, olivis, (…) omnia quantumad suprascripta medietas de casa est pertenentes (…). Obbligo: ego vel meis heredes in suprascripta casa homines ad residendum et abitandum mittere debeamus; et tam ipsa casa quam et res (…) bene laborare et gubernare seo meliorare debeamus privatum fruendum (…). Censo: pro omni censum et iustitiam exinde tibi vel ad subcessoribus tuis ad pars suprascripte ecclesie vestre Sancti Fridiani per singulos annos, in mense november, censum vobis reddere debeamus per nos aut per misso nostro vobis vel ad ministerialem vestrum quas in ipsa ecclesia pre tempore fuerint argentum denarios tres boni expendivilis; et homines illos qui in ipsa casa abitantes nos eum a mandato vestro venire hic Luca legem et iustitiam faciendum tantum. Pena: (…) spondeo ego qui supra Sisimundo presbitero una cum meis heredes componere tibi (…) penam argentum soledos triginta (…). Teudimundus notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: Lamberto, Stefanus, Ghisolfo.

MDL, 5/2, n. 979, p. 605; ChLA, 86, n. 22, pp. 78-81

Viti 2019-2020, p. 196.

Sottoscrizioni autografe: Sisimundus presbitero (livellario), Lamberto, Ghisolfo, Stefano, Teudimundus notarius (scrittore). Sul verso della pergamena si leggono due note tergali: in basso a destra, leggibile con l’ausilio della lampada di Wood, di mano coeva al documento: + Libello da Sisimundo <spazio bianco di circa 2,5 cm.> {do} p[(res)b(iter)o] de Corsiana; di mano del sec. XII: L(ibellum) in Carsiana de casa et re S(an)c(t)i Frigiani.