Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, + + D 29
source date: [891 September 9] [Anno d'impero di Guido] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Leo filio bone memorie Natali riceve da Gherardus, gratia Dei huius sancte Lucane ecclesie humilis episcopus, per cartula livellario nomine (…), una petia de terra, quod est vinea, et una petia de terra ille in loco Lunata, pertenentes ecclesie Sancti Fridiani de ipso loco Lunata, quod est plebem baptismalis, qui est de subpotestatem ecclesie episcopatui vestro Sancti Martini; et est tenentes ipse petia de terra, quod est vinea, uno capo cum uno lato in terra suprascripti Sancti Fridiani, alio capo tenet in vinea Adalmari presbiteri, alio lato tenet in terra qui fuit quondam Deusdedi; et ille alia petia de terra, es tenentes uno capo cum uno lato in via publica, alio capo cum uno lato tenet in terra qui fuit quondam Gastalduli; iamdicta petia de terra (…) et predicta petia de terra qualiter ab omnis parte circumdate sunt per designates locas, quas ipse vinea est per mensura ad iusta perticha mensurata sistariorum sex et ipse terra est per mensura ad iusta perticha mensurata sistariorum duo (…); simul et dedisti mihi una petia de terra quod est silva et castagneto in loco qui dicitur Cerquieto, ubi vocitatur Vivario, pertenentes suprascripte ecclesie Sancti Fridiani, es tenentes uno capo in terra et silva suprascripte ecclesie Sancti Fridiani, alio capo tenet in rivo qui dicitur Silani, lato uno tenet in terra quod est silva domni regi, alio lato tenet in terra suprascripte ecclesie Sancti Fridiani: suprascripta petia de terra quod est silva, qualiter circumdata est per designatas locas, in integrum mihi dedisti (…). Obbligo: ego vel meus heredes suprascripte petie de terre et vinee seo silve (…) bene laborare seo meliorare debeamus privatum abendum (…). Censo: pro omni censum et iustitia exinde tibi vel ad subcessoribus tuis ad pars ipsius ecclesie Sancti Fridiani per singulos annos, in mense november, censum vobis reddere debeaums ad suprascripta ecclesia Sancti Fridiani, per nos aut per misso nostro vobis vel ad ministerialem illo quas ibi pre tempore ordinatus fuerit argentum denarios duodecim boni expendivilis tantum (…). Pena: spondeo ego qui supra Leo una cum meis heredes componere tibi (…) penam argentum soledos viginti (…). Teudimundus notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: Lambertu, Fraolmi, Teupertus, Deusdedi,

MDL, 5/2, n. 977, p. 604; ChLA, 86, n. 20, pp. 72-75

Sottoscrizioni autografe: Lambertu, Fraolmi, Teupertus, Deusdedi, Teudimundus notarius (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Leo (livellario). Sul verso della pergamena si leggono due note tergali: in basso una nota del secolo XI: L(ibellum) in Lunata d(e) t(er)ra et silva; completata in sopralinea da una mano del secolo XIII: datu(m) Leoni q(uon)d(am) <q in nesso con d> Vitali (dopo Libellum) in eod(em) l<o>co (dopo terra), castag(n)aria i(n) valle Lime, u(b)i d(icitu)r Cerq(ue)to (dopo silva).

Il laico Lambertu che qui compare come sottoscrittore adoperando un'apprezzabile corsiva nuova non deve essere confuso con l'omonimo personaggio, esponente del gruppo famigliare dei "Figli di Rodilando", particolarmente attivo a Lucca nel medesimo lasso temporale. Per la collocazione del toponimo Cerquieto presso l'attuale San Lorenzo, posta nei dintorni di Casabasciana (Bagni di Lucca), faccio riferimento alla nota tergale che la descrive nella valle del fiume Lima.