Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, + + S 54
source date: [891 August 21] [Anno d'impero di Guido] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Cristiano presbitero filio bone memorie Veneri riceve da Gherardus, gratia Dei huius sancte Lucane ecclesie humilis episcopus, per cartula livellario nomine (…), casa et res illa in loco et finibus ubi dicitur Corsania, pertenentes ecclesie vestre Sancti Petri, que dicitur Sumualdi sita foras civitate ista Lucense, que est de suppotestatem ipsius episcopatui vestri Sancti Martini, quas Marcho et Cristiano seo Ropperto et Lamperto adque Vuiliperto germani ad manus suas abere videtur; casa ipsa cum fundamento et edeficio suo seu curte, orto, terris, vineis, olivis, silvis, virgareis, pratis, pascuis, cultas res vel incultas, omnia quantum (…) suprascripti denominatis hominibus exinde ad manus suas abere et detinere videtur vel quantum iamdictis hominibus de pars predicte ecclesie (…) in ipso loco ad manus suas abunt in integrum mihi eas (…) dedisti. Obbligo: tali ordinem ut homines in ipsa casa ad residendum et abitandum mittere debeas; et da admodum suprascripta casa et res in mea sint potestatem diebus vite mee abendi, inperandi, laborare faciendi, ita ut melioretur na non pegioretur, et mihi eas privatum nomine abendi et fruendi. Censo: pro omni censum et iustitia exinde tibi vel ad subcessoribus tuis ad pars ipsius ecclesie Sancti Petri per singulos annos, per omnem mense november, censum reddere debeam per me aut per misso meo vobis vel ad ministerialem illo quas ibi pre tempore abueritis argentum denarios bonos expendiviles numero quadraginta et octo; et homo illo qui in ipsa casa abitantes fuerit ego eum ad mandato vestro venire facias hic civitate Luca legem et iustitiam faciendum tantum. Pena: (…) spondeo ego qui supra Cristiano presbitero conponere tibi (…) argentum soledos quinquaginta (…). Teuderandus notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: Ghisolfus, Teudaldus, Anselmus, Ermifridi, Deusdedi, Rachifonsus notarius, Ghiselfridi notarius et schabinus.

MDL, 5/2, n. 976, p. 603; ChLA, 86, n. 19, pp. 70-71

Sottoscrizioni autografe: Cristiano presbitero (livellario), Ghisolfus, Teudaldus, Anselmus, Ermifridi, Deusdedi, Rachifonsus notarius, Ghiselfridi notarius et schabinus, Teuderandus notarius (scrittore). Sul verso della pergamena si leggono varie note tergali: in basso a sinistra di mano del secolo X: Lib(ellum) da Christiano <spazio bianco di ca. cm. 1> p(res)b(iter)o de res <res in sopralinea> da Corsania; seguita dalla specificazione di mano del secolo XII: S(an)c(t)i Petri Sumaldi; in basso a destra (leggibile con lampada di Wood), un appunto del secolo XIII: Pen(sio). S(olidi) IIIIII - il conteggio dei solidi nella nota è sbagliato -.

Si noti che nel testo il concessionario del livello, Cristiano presbitero, non fa mai riferimento a heredes o successores, sia per quanto riguarda la potestà sui beni allivellati sia la compositio da risarcire in caso di inadempienza degli obblighi richiesti . La concessione è quindi strettamente personale, vita natural durante del livellario.