Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, + H 35
source date: [891 August 21] [Anno d'impero di Guido] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Tao subdiaconus filio bone memorie Raminghi riceve da Gherardus, gratia Dei huius sancte Lucane ecclesie humilis episcopus, per cartula livellario nomine (…), ecclesia illa cuius vocabulu est Sancti Martini, sita loco et finibus Lunata, ubi dicitur ad Ursiano, pertinentes episcopatui nostro Sancti Martini; iamdicta ecclesia Sancti Martini in predicto loco Ursiano, una cum casis prope recta ipsa ecclesia cum fundamentis et omne edeficiis vel universis fabricis suis seo curte, orto, terris, vineis, olivis, silvis, virgareis, pratis, pascuis, cultis rebus vel incultis, omnia et in omnibus casis et rebus tam domnicatis quam et massariciis ubique in qualibet locis vel vocabulis ad suprascripta ecclesia Sancti Martini in predicto loco Ursiano est pertinentes in integrum mihi eas (…) dedisti, tali ordinem ut da admodum in mea (…) et Inghalbaldi infantuli, filio Inghalberghe, et de eius heredes sint potestatem (…) abendi, imperandi, laborare faciendi, meliorandi et nobis eas privato nomine usufructuandi. Obbligo: et in ipsa Domini ecclesia per nostra dispositionem officium Dei et luminaria seo missarum solemnia fieri debeam, et in ipsa casa homines ad residendum et abitandum mittere debeamus (…). Censo: pro omni censum et iustitia exinde tibi vel ad subcessoribus tuis ad pars suprascripti episcopatui vestro Sancti Martini, per singulos annos, in mense decembrio, dare debeamus per nos aut per misso nostro vobis vel ad misso vestro, hic Luca ad suprascripto domui episcopatui vestro Sancti Martini argentum soledos decem de bonos denarios expendiviles, duodecim denarios per singulos soledos rationatos, excepto in isto mense decembrio proximo veniente tantum; et homines illos qui in ipsa casa abitantes fuerit, nos eos a mandato vestro venire faciamus hic Luca legem et iustitiam faciendum tantum (…). Pena: spondeo ego qui supra Tao subdiaconus conponere tibi (…) argentum soledos centum (…). Leo notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: Cospertus notarius, Auripertus, Benedicto schabino, Adalbertus, Teudaldus, Lamberto.

MDL, 5/2, n. 975, pp. 602-603; ChLA, 86, n. 18, pp. 66-69

Sottoscrizioni autografe: Tao subdiaconus (livellario, che mostra una minuscola impostazione essenzialmente carolina), Cospertus notarius, Auripertus (esperto esecutore di una corsiva nuova ispirata a modelli professionali), Benedicto schabinus, Adalbertus, Teudaldus, Lamberto, Leo notarius (scrittore). Sul verso della pergamena si leggono due note tergali: in basso a sinistra di mano del secolo XI: Lib(ellum) de eccl(esi)e S(an)c(t)i Ma(r)tini <spazio bianco di ca. cm. 1> d(e) Lunata; e di mano del secolo XIII: Ord(inatio) eccl(esi)e S(an)c(t)i Ma(r)tini i(n) Versicciano i(n) plebe / d(e) Lunata. Quest'ultima nota, derivante da una lettura superficiale e scorretta del toponimo Ursiano da parte dell'annotatore del secolo XIII, è probabilmente alla base dell'errore di interpretazione che ha portato Clelia Grattagrisi, curatrice dell'edizione del documento nel volume 86 delle ChLA, a identificare Ursiano con la località di Verciano nel Comune di Capannori (Lucca). Tale identificazione è invece da rifiutare: Verciano si trova nella parte meridionale del Comune di Capannori e della Piana di Lucca, a debita distanza da Lunata, sempre menzionata in relazione a Ursiano e, benché facente parte dello stesso territorio comunale, posta a est della città murata. La località dove sorgeva la chiesa di San Martino in Ursiano o San Martino di Lunata è da considerarsi perduta, anche se il toponimo Campo San Martino, attestato in Lunata fino al Settecento, doveva ricordarne l'originaria ubicazione, vd. LEM, II, p. 278 nota 6.

Il livello è stipulato dal suddiacono Tao anche a nome del fanciullo Inghalbaldo, figlio di Inghalberga, e dei di lui futuri eredi, aspetto peculiare che ci spinge a considerare l'infantulo come figlio del suddetto Tao. L'ipotesi del legame genitoriale o comunque familiare è sostenuta anche da Gabriella Rossetti che annovera il documento tra i casi di attestazione di matrimonio concubinario nel clero lucchese altomedievale, vd. Rossetti 1977, p. 536 nota 117.