Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, + L 10
source date: [891 July 10] [Anno d'impero di Guido] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Auriperto, que Toto vocatur, filio quondam Martini riceve da Gherardus, gratia Dei huius sancte Lucane ecclesie humilis episcopus, per cartula livellario nomine (…), casa et res illa in loco et finibus a Luniano, ubi dicitur a Colle, pertenentes ecclesie vestre Sancti Fridiani, qui est de suppotestatem ipsius episcopatui vestro Sancti Martini, quas quondam Ilpulo ad manus suas abuit; casa vero ipsa cum fundamento et edeficio suo, seo curte, orto terris, vineis, silvis, virgareis, pratis, pascuis, cultas res vel incultas, omnia quantum (…) . Obbligo: tali ordinem ut ego vel meis heredes in ipsa casa residere et abitare debeamus et tam ipsa casa quam et predicta res (…) bene laborare et gubernare seo meliorare debeamus nobis privatum fruendum (…). Censo: pro omni censum et iustitiam exinde tibi vel ad successoribus tuis ad pars ipsius ecclesie Sancti Fridiani per singulos annos, per omnem mense decembrio, censum vobis reddere debeamus ad ipsa ecclesia Sancti Fridiani vobis vel ad misso vestro argentum denarios bonos expendiviles numero viginti et sex; et a mandato vestro venire hic Luca legem et iustitiam faciendum tantum (…). Pena: spondeo ego qui supra Auriperto una cum meis heredes conponere tibi (…) argentum soledos viginti (…). Andreas notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: Ghisolfo, Teudaldus, Ermifridi, Stefanus notarius.

MDL, 5/2, n. 974, pp. 602; ChLA, 86, n. 17, pp. 64-65

Viti 2019-2020, p. 195.

Sottoscrizioni autografe: Ghisolfo, Teudaldus, Ermifridi, Stefanus notarius, Andreas notarius (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Auriperto (livellario). Sul verso della pergamena si leggono due note tergali: da destra, di mano del rogatario (leggibile grazie all’ausilio della lampada di Wood): Libello da Aurip(er)to que Toto vocatur de res in Aluniano prope Colle; di seguito, che ricopre parzialmente la precedente, di mano del sec. XII: L(ibellum) in pl(ebe) C(on)trone, loco Luniano, d(e) casa/ et re S(an)c(t)i Frigiani. L'antroponimo Auriperto ricorre in un'occasione (rigo 23) nella forma Uriperto.