Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, + F 15
source date: [890 October 5] [Terzo anno dalla morte di Carlo il Grosso] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Aliprando filio bone memorie Pauli, de Vuamo, permuta beni con Gherardus, gratia Dei huius sancte Lucane ecclesie humilis episcopus. Aliprando cede a Gherardo una petia de terra in loco et finibus Cassiano ubi vocitatur ad Furnulo, qui capo uno tenet in terra ecclesie Sancte Marie, et alio lato tene in terra Auderami, lato uno tene in via publica, et alio capo tene in terra de filiii quondam Alatei et in aliquantum in terra Daiprandi diaconi; suprascripta petia de terra (…) tota insimul est per mensura ad iusta pertica mensurata sistariorum triginta sex et cum cesis et fossis suis (…) ad pars ecclesie Sancte Marie (…). Riceve in cambio: una petia de terra illa in loco et finibus Cassiano, prope Amiate, pertinentes suprascripte ecclesie Sancte Marie sito loco Cassiano, que est de suppotestatem ipsius episcopatui vestro Sancti Martini, et est tenentes ipse terra uno capo in rivo Vuappao, et alio capo tene in terra et vinea suprascripte ecclesie Sancte Marie, quas mihi menime dedisti, fini signa et termina quas ibi posite sunt, lato uno tene in terra et vinea de filiii quondam Alatei, et alio lato tene in terra et orto Auderami; suprascripta petia de terra (…) est per mensura ad iusta pertica mensurata sistariorum viginti septe, una cum cesis et sepis seu omnibus arboribus suis (…). Ubi et super hanc comutationem tu qui supra Gherardus direxisti missos tuos, hi sunt Bertaldus diaconus filio bone memorie Ilpolfi et Richimundo filio bone memorie Lamperti, adque Vuilleramo filio bone memorie Alatei, simulque Adalbertus comes direxit missos suos, hi sunt Petrus, que Ato vocatur, filio bone memorie Richiperti, et Sicholfo filio bone memorie Ghisolfi seo Petrus notarius filio bone memorie Adalprandi, qui ambulaverunt cum alios bonos et credentes homines, previderunt et renuntiaverunt nobis quod meliorata comutationem dedi ad pars ipsius ecclesie Sancte Marie quam tulisse, ut magis omni tempore hanc comutatione inter nos stabilem permaneat. Unde promitto ego qui supra Aliprando cum meis heredes tibi qui (…) vel ad subcessoribus tuis aut cui vos suprascripta petia de terra (…) dederitis (…), aliquando tempore vobis eas intentionaverimus aut subtragi quesierimus, nos vel ille homo cui nos eas dedissimus aut dederimus per quolibet ingenio, et eam vobis ab omni homines defendere non potuerimus, spondimus nos vobis conponere suprascripta petia de terra (…) in duplum (…). Cospertus notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Sottoscrivono i sei messi Bertaldus diaconus, Richimundo, Vuilleramo, Petrus, Sicholfo, Petrus notarius, e i cinque testimoni Rachifonsus notarius, Himalfridi, Lamberto, Teuprandus, Adalprando.

MDL, 5/2, n. 973, pp. 601-602; ChLA, 86, n. 16, pp. 60-63

Sottoscrizioni autografe: Bertaldus diaconus missus, Richimundo missus, Vuilleramo missus, Petrus missus, Sicholfo missus, Petrus notarius missus, Rachifonsus notarius teste, Himalfridi teste, Lamberto teste, Teuprandus teste, Adalprando teste, Cospertus notarius (scrittore). Sul verso della pergamena si leggono due note tergali: in basso a destra, di mano del secolo X: Viganiu(m) q(uo)d fecit Aliprando <spazio bianco di ca. cm. 4> p(ro) parte Auderami; di mano del secolo XI: Hic discernitur q(uod) eccl(esi)a S(an)c(t)ę Marię d(e) Cassiano, in loco q(ui) d(icitu)r Furnulo, e(st) S(an)c(t)i Martini.