Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, + + I 44
source date: [890 August 19] [Terzo anno dalla morte di Carlo il Grosso] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Teuperto, que Cillo vocatur, filio Ilderade riceve da Gherardus, gratia Dei huius sancte Lucane ecclesie humilis episcopus, per cartula livellario nomine (…), duo petie de terra, quod sunt vinee, et una petia de terra quod est oliveto in loco et finibus Vacchule, pertenentes ecclesie Sancti Petri, sito foras civitate ista Lucense, qui est de suppotestate ipsius epischopatui vestro Sancti Martini; qui una ex ipse petia de vinea uno capo tenet in vinea Vuarini, et alio capo tenet in terra Lei, lato uno tenet in terra ecclesie monasterii Sancti Angeli, et alio lato tenet in simitula et aliquantulo in terra Chuneradi; et ille alia petia de vinea uno capo tenet in via, alio capo tene in monte, lato uno tenet in terra Sancti Laurentii, et alio lato tene in terra qui fuit quondam Filipi; et ille tertia petia de terra quod est oliveto uno capo tenet in monte, et alio capo tenet in suprascripta via, lato uno tenet in terra de filii quondam Auderami, et alio lato tenet in terra predicte ecclesie Sancti Laurentii; suprascripte duo petie de terra quod sunt vinee et denominata petia quod est oliveto qualiter ab omnis partes circumdate sunt per designatas locas cum cesis et omnibus arboribus suis in integrum mihi eas dedisti tali ordinem ut in mea vel de meis heredes sint potestatem abendi, inperandi, laborare faciendi, meliorandi et nobis privato nomine usufructuandi (…). Censo: pro omni censum et iustitiam exinde tibi vel ad sucessoribus tuis ad pars predicte ecclesie Sancti Petri per singulos annos, in mense ianuario, reddere debeamus per nos aut per misso nostro vobis vel ad locoposito illo, qui pre tempore in ipsa ecclesia Sancti Petri fuerit, aut in ipsa ecclesia mittantur, argentum denarios bonos expendiviles numero quatraginta et octo tantum (…). Pena: spondeo ego qui supra Teuperto una cum meis heredes conponere tibi (…) penam argentum soledos quatraginta (…). Petrus notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: Andreas notarius, Georgius notarius, Roppaldus, Rachifonsus notarius, Ermiperto,Leo archipresbiter, Teudaldu

MDL, 5/2, n. 972, pp. 600-601; ChLA, 86, n. 15, pp. 56-59

Sottoscrizioni autografe: Andreas notarius, Georgius notarius, Roppaldus, Rachifonsus notarius, Ermiperto, Leo archipresbiter, Teudaldu, Petrus notario (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Teuperto (livellario). Sul verso della pergamena si leggono varie note tergali: in basso a destra, di mano del sec. X e con l'ausilio della lampada di Wood: Libello da Teup(er)to <spazio bianco di ca. cm. 9> q(ui) Cillo de Vaccule <così> che ricalca e completa una scritta precedente; in basso a sinistra, del secolo XI: Li(bellum) in Vaccule; segue e ricalca la specificazione di mano del secolo XII: a Cillo. D(e) trib(us) petiis t(er)rę S(an)c(t)i / Petri Maioris.

Nello stesso giorno il livellario - che, si noti, ricorre sempre con il matronimico - ricevette in livello cinque vigne e due appezzamenti di terra a Massa Pisana nel comune di Lucca, località che ospitava la pieve di Santa Cristina.