Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, + F 67
source date: [890 August 19] [Terzo anno dalla morte di Carlo il Grosso] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Teuperto, que Cillo vocatur, filio Ilderade riceve da Gherardus, gratia Dei huius sancte Lucane ecclesie humilis episcopus, per cartula livellario nomine (…), quinque petiole de terra, quod sunt vinee, et duo petiole de terra in loco et finibus Massa, pertenentes suprascripti epischopatui vestro Sancti Martini, quas Lamperto ad manus suas abuit; tenentes una ex ipse petiola de vinea uno capo in via, et alio capo tenet in terra quod est vinea ecclesie episcopatui Sancte Marie Pisensis; et illa alia petia de vinea uno capo tenet in terra ipsius ecclesie episcopatui Sancte Marie, et alio capo cum uno lato tene in terra Alisi, et alio lato tenet in terra quas Totulo ad manus suas abere videtur; et ille tertia petia de vinea uno capo tenet in rivo, alio capo tenet in via, lato uno tenet in terra predicti Alisi, et alio lato tenet in terra de filii quondam Auderami; et illa quarta petia de vinea uno capo tene in via, alio capo tenet in terra iam dicti episcopatui Sancte Marie, lato uno tenet in terra ecclesie monasterii Sancti Romani, et alio lato tenet in terra ecclesie Sancti Georgii; et ille quinta petiola de terra et vinea uno capo tenet in terra de de filii prefati quondam Auderami, et alio capo tenet in terra et vinea Chuneradi, lato uno tenet in terra et vinea iam memorate ecclesie episcopatui Sancte Marie, et alio lato tenet in via; et ille una petia de terra uno capo tenet in via que dicitur Kava, et alio caput cum ambas lateras tenet in terra ipsius episcopatui Sancte Marie; et illa alia petia de terra uno capo cum uno lato tenet in terra suprascripte ecclesie Sancti Georgii, et alio capo tenet in terra predicta ecclesie episcopatui Sancte Marie, et alio lato tenet in via. Suprascripte quinque petie (…) et iamdicte duo petie (…) cum cesis et fossis seo omnibus arboribus suis, una cum silva illa in loco ubi dicitur Murulise, qui de suprascripta res est pertenentes in integrum mihi eas dedisti tali ordinem ut in mea (…) vel de meis heredes sint potestatem eas abendi, imperandi, laborare faciendi, meliorandi et nobis eas privato nomine usufructuandi. Censo: (…) Nisi tantum pro omni censum et iustitiam exinde tibi ut ad successoribus tuis, per singulos annos, in mense ianuario, reddere debeamus ad pars suprascripti episcopatui vestro Sancti Martini per nos aut per misso nostro vobis vel ad ministerialem illum, quas in ipso domo pro tempore fuerit, argentum denarios bonos expendiviles numero sexaginta tantum (…). Pena: spondeo ego Teuperto una cum meis heredes conponere tibi (…) penam argentum soledos triginta (…). Petrus notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: Andreas notarius, Ermiperto, Georgius notarius, Roppaldus, Rachifonsus notarius, Leo archipresbiter, Teudaldus.

MDL, 5/2, n. 971, p. 600; ChLA, 86, n. 14, pp. 52-55

Andreolli 1981, p. 123 nota 23.

Sottoscrizioni autografe: Andreas notarius, Ermiperto, Georgius notarius, Roppaldus, Rachifonsus notarius, Leo archipresbiter, Teudaldus, Petrus notario (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Teuperto (livellario). Sul verso della pergamena si leggono varie note tergali: in basso a sinistra, di mano del rogatario (leggibile con l'ausilio della lampada di Wood): Lib[e]ll[o da Teup(er)to q(ue) Ci]llo [vo]catur da Vacchul[o]; a parziale copertura e completamento: Cillo de Vaccule, di mano del secolo X; di mano del secolo XII: Lib(ellum) a Cillo. D(e) septe(m) petiis t(er)rę in Vaccule.