Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, * K 27
source date: [890 June 9] [Terzo anno dalla morte di Carlo il Grosso] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Adalberto filio bone memorie Adalprandi riceve da Gherardus, gratia Dei huius sancte Lucane ecclesie umilis episcopus, per cartula livellario nomine (…), casa et res illa quas abis in loco ubi dicitur Sacturno, quas antea Ghaiprandulo massario ad manus suas abuit, et ego ipsi modo ad manus mea abere videor, pertenentes ecclesie beati Sancti Petri de loco Vicissimo, quas ipse ecclesie Sancti Petri est de subpotestatem ipsius episcopatui vestro Sancti Martini; casa vero ipsa cum fundamento et omnem edeficio suo seu curte, orto, terris, vineis, olivis, silvis, virghareis, pratis, pascuis, cultis rebus vel incultis, omnia quantum (…) in integrum mihi eas dedisti tali ordinem ut da admodum in mea vel de meis heredes sint potestatem eas abendi, residendi, imperandi, laborare faciendi seo meliorandi et nobis eas privato nomine usufructuandi. Censo: (…) Nisi tantum pro omni censum et iustitiam exinde tibi vel ad subcessores tuos ad pars suprascripte ecclesie per singulos annos, per omne mense ienuario, censum vobis reddere debeamus ad suprascripta ecclesia Sancti Petri per nos aut per misso nostro vobis vel ad ministerialem vestrum, quas in ipsa curte et in ipsa ecclesia prefuerint, argentu soledos sex de bonos denarios expendiviles, duodecim denarios per singulos soledos rationatos; et per omnem Cena Domini vobis reddere debeamus ad suprascripta ecclesia Sancti Petri uno pario pulli cum ovas decem; et a mandato vestro venire debeamus ad suprascripta curte et ad suprascripta ecclesia Sancti Petri legem et iustitiam faciendum tantum (…). Pena: spondeo ego qui supra Adalberto una cum meis heredes componere tibi (…) penam argentum soledos triginta (…). Teudimundus notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: Teopaldo, Alpertus, Iohannes, Stefano.

MDL, 5/2, n. 970, pp. 599-600; ChLA, 86, n. 13, pp. 48-51

Pescaglini Monti 2012, p. 343 nota 31.

Sottoscrizioni autografe: Teopaldo, Alpertus, Iohannes, Stefano, Teudimundus notarius (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Adalberto (livellario). Sul verso della pergamena, in basso al centro si può leggere, con l'ausilio della lampada di Wood, la nota del secolo XII: L(ibellum) in Sat(ur)no. [D(e) cas]a et re S(an)c(t)i Pet(r)i / de Vicesimo.

Si possono leggere e confrontare entrambi gli esemplari di questo documento, sia quello di parte vescovile, sia quello redatto per il concessionario (vd. scheda seguente). Ciò suggerisce che l'episcopio sia poi rientrato in possesso delle sostanze allivellate. Questo è l'esemplare di parte vescovile, redatto a nome del contraente Adalberto del fu Adalprando.