Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, * C 83
source date: [890 June 9] [Terzo anno dalla morte di Carlo il Grosso] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Gherardus, gratia Dei uius sancte Lucane ecclesie umilis episcopus concede, per cartula livellario nomine ad censum nobis perexolvendum (…), a Adalberto filio bone memorie Adalprandi, id est casa et res illa in loco ubi dicitur Sacturno, quas antea Ghaiprandulo massario ad manus suas abuit, et tu ipsi modo ad manus tua abere videtur, pertenentes ecclesie beati Sancti Petri de loco Vicissimo, quas ipse ecclesia Sancti Petri est de subpotestatem ipsius episcopatui vestro Sancti Martini; casa vero ipsa cum fundamento et omnem edificio suo seu curte, orto, terris, vineis, olivis, silvis, virghareis, pratis, pascuis, cultis rebus vel incultis, omnia quantum (…) in integrum tibi eas dare videor, tali ordinem ut da admodum in tua vel de tuis heredes sint potestatem eas abendi, residendi, imperandi, laborare faciendi seo meliorandi et [de] eas privatum nomine usufructuandi. Censo: (…) Nisi tantum pro omni censum et iustitiam exinde tibi vel ad subcessores meos ad pars suprascripte ecclesie per singulos annos, per omne mense ianuario, censum nobis reddere debeatis ad suprascripta ecclesia Sancti Petri per vos aut per misso vestro nobis vel ad ministerialem nostrum, quas in ipsa curte et in ipsa ecclesia pro tempore fuerint, argentum soledos sex de bonos denarios expendiviles anan duodecim denarios per singulos soledos rationatos; et per omnem Cena Domini nobis reddere debeatis ad suprascripta ecclesia Sancti Petri uno pario pulli cum ovas decem; et a mandato nostro venire debeatis ad suprascripta curte et suprascripta ecclesia Sancti Petri legem et iustitiam faciendum tantum. Et si a nos vobis haec omnia qualiter superius legitur per singulos annos sic non fuerint adimpleta et conservata et nos vobis suprascripta casa et res quas tibi dedi retollerimus vel aliquid amplius vobis superinposuerimus per quolibet ingenio, spondeo ego qui supra Gherardus episcopus una cum subcessoribus meis componere tibi qui supra Adalberto vel ad tuis heredes penam argentum soledos triginta (…). Teudimundus notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: Teopaldo, Alpertus, Iohannes, Stefano.

MDL, 5/2, n. 969, pp. 598-599; ChLA, 86, n. 12, pp. 46-47

Sottoscrizioni autografe: Gerardus episcopus (autore), Teopaldo, Alpertus, Iohannes, Stefano, Teudimundus notarius (scrittore). Sul verso della pergamena, in basso a sinistra si può leggere la nota del secolo XII: L(ibellum) in Sat(ur)no. D(e) casa et re S(an)c(t)i Pet(r)i / de Vicesimo

Si possono leggere e confrontare entrambi gli esemplari di questo documento, sia quello di parte vescovile, sia quello redatto per il concessionario (vd. scheda precedente). Ciò suggerisce che l'episcopio sia poi rientrato in possesso delle sostanze allivellate. Questo è l'esemplare appartenuto al contraente, redatto a nome del vescovo Gherardo.