Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, * E 74
source date: [890 May 27] [Terzo anno dalla morte di Carlo il Grosso] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Viventio presbitero filio bone memorie Petri permuta beni con Gherardus, gratia Dei huius sancte Lucane ecclesie humilis episcopus (…). Vivenzio presbitero cede a Gherardo ad pars ecclesie vestre Sancti Petri et Sancti Geminiani, qui est de suppotestatem ipsius episcopatui vestro Sancti Martini, id est una petia de terra mea illa, quam abeo in loco et finibus Putiano, qui capo uno tenet in via publica, et alio capo tenet in terra qui fuit quondam Ropperti, lato uno tenet in classo, et alio lato tenet in terra Lamprandi; petia ipsa de terra qualiter circumdata est (…) quod est per mensura ad iusta pertica mensurata sistariorum triginta et tres una cum cesis et fossis seo omnibus arboribus suis in integrum tibi eas in comutatjonem dare et tradere videor ad pars suprascripte ecclesie vestre; simul et tibi in comutatjonem dare videor (…) sistariorum quattuor ad iusta pertica mensurata de una petia de terra mea illa in suprascripto loco Puntjano, ubi dicitur a Pintjale; ipse quattuor sistariorum de iam dicta terra ad iusta pertica mensurata da partibus tromontanti (…) tibi eas in comutatjonem dedi (…). Riceve in cambio de pars suprascripte ecclesie Sancti Petri et Sancti Geminiani, id est una petia de terra illa in loco et finibus Castagnolo prope Soborbano, et est tenentes uno caput in via publica, et alio capo tenet in terra Lei presbiteri, lato uno tenet in vinea ipsius episcopatui vestro Sancti Martini, et alio lato tenet in terra qui fuit quondam Filippi presbiteri; suprascripta petia de terra (…) est per mensura a iusta pertica mensurata sistariorum viginti, una cum cesis et fossis seo omnibus arboribus suis in integrum a te in comutatjonem recepi (…). Ubi et super hanc comutatjone tu qui supra Gherardus episcopus direxisti missos tuos hi sunt Teuperto, filio bone memorie Teufridi, et Vuillerado, filio quondam Osprandi, seo Aloni, filio bone memorie Anghalperti, et Adalbertus comis direxit missos suos hi sunt Roffridi notarius et schabinus et Petrus notarius, filio bone memorie Adalprandi et Petrus que Ato vocatur, filio bone memorie Richiperti, qui ambulaverunt et previderunt adque renuntiaverunt quod meliorata comutatione dedi ad pars suprascripte ecclesie Sancti Petri et Sancti Geminiani quam tullisset ut magis omni tempore hanc comutatio firmam et stabilem permanead. Unde repromitto ego qui supra Viventio presbitero una cum meis heredes tibi (…) vel ad subcessoribus tuis aut eidem homini cui vos suprascripta terra quas tibi in comutationem dedi dederitis vel avere decreveritis aliquando tempore vobis eas intentionaverimus aut subtragi quesierimus, nos vel ille homo cui nos eas dedissimus aut dederimus per quolibet ingenio. Et si eam vobis ab omni homines defendere non potuerimus, spondimus nos vobis conponere suprascripte petie de terre quas tibi in comutationem dedi in duplum in ferquidem loco, sub estimatione quales tunc fuerit. (…) Cospertus notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Sottoscrivono i sei messi Teupertus, Vuilleradus, Aloni, Roffridi notarius et schabinus, Petrus notarius, Petrus, e i sette testimoni Bertaldus diaconus, Cunimundo, Sichimundo, Petrus, Lamperto, Adalbertus, Fraolmi.

MDL, 5/2, n. 968, p. 598; ChLA, 86, n. 11, pp. 42-45

Sottoscrizioni autografe: Viventius presbiter (contraente), Teupertus, Roffridi notarius et schabinus, Petrus notarius, Petrus (missus), Bertaldus diaconus, Cunimundo, Sichimundo, Petrus (teste), Lamperto, Adalbertus, Fraolmi, Cospertus notarius (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Vuillerado qd. Osprandi, Aloni qd. Anghalperti. I laici Sichimundo e Lamperto, attestati per la prima volta, vergano incerte minuscole di livello usuale. Sul verso della pergamena si possono leggere due note tergali: in basso, di mano del secolo X: Libell[o] <spazio bianco di ca. cm. 13,5> da V<i>ventio pr(es)b(iter)o; leggibile con l'ausilio della lampada di Wood e di mano del secolo XII, la nota parzialmente ricalcata: Vig(aneum) Viventi p(res)b(iter)i in Puntiano, in loco ubi d(i)c(itu)r Pinciale.