Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, + + A 4
source date: [890 February 26] [Terzo anno dalla morte di Carlo il Grosso] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Atrifusu presbitero filio bone memorie Pascali riceve da Gherardus, gratia Dei huius sancte Lucane ecclesie umilis episcopus, per cartula livellario nomine usque in viginti et nove annos (…) una casa cum fundamento et curte totum insimul foras muros istius civitatis, pertenentes ecclesie Sancte Marie, prope porta que dicitur Cervasi, qui est de subpotestatem ipsius episcopatui vestro; et ipsa casa cum fundamento et curte tenentes uno capo cum uno lato in ter[ra …] suprascripte ecclesie Sancti Cervasi, alio capo tenet in terra et fundamento de casa […, et alio] lato tenet in via publica; suprascripta casa cum fundamento et curte (…). Suprascripta casa cum fundamento (…) usque in viginti et nove annos proximi venturi mihi eas dedisti in integrum, in tali ordine ut da admodum usque in suprascripti viginti et nove annos suprascripta casa cum fundamento et curte in mea qui supra Atrifuso presbitero et Flaiperti filio quondam Lopi, dedisti potestatem eas tenendi, regendi, gubernandi et in ibi unum ex nobis abitandi (…). Censo: Nisi tantum exinde per singulos annos, in mense augusto, a parte suprascripte ecclesie Sancte Marie a custodem et rectorem eius dare debeamus argentum denarios quatuor boni expendivilis tantum; et a mandato vestro, vel de ipso custodem et rectorem suprascripte ecclesie Sancte Marie venire debamus hic Luca legem et iustitiam faciendum (…). Pena: spondeo ego qui supra Atrifuso presbitero conponere tibi (…) penam argentum soledos viginti et omnes movilias nostras, que in edeficio case sunt, in nostra vel de illo homines cui nos eas dederimus, dedisti potestatem exinde tollendum et faciendum exinde quot voluerimus (…). Petrus notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: Suntripaldo et Ghisolfo de vico Pelago, Ghisolfo, Iohannes, Petrus, Teudaldus.

MDL, 5/2, n. 967, p. 597; ChLA, 86, n. 10, pp. 40-41

Sottoscrizioni autografe: Atrifusu presbitero (livellario), Ghisolfo, Iohannes, Petrus, Teudaldus, Petrus notarius (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Suntripaldo et Ghisolfo de vico Pelago. Sul verso della pergamena si possono leggere varie note tergali: in basso a destra, leggiblie con l'uso della lampada di Wood, la nota coeva del rogatario: [L]ivello <spazio bianco di ca. cm. 2,5> da Atrifuso <spazio bianco di ca. cm. 1,5> pr(es)b(iter)o; completata dalla specificazione del secolo X: De cluso circa / S(an)c(t)o Gervasio; poi l'annotazione del secolo XI: Lib(ellum) d(e) casa p(ro)pe <spazio bianco di ca. cm. 1> S(an)c(tu)m <spazio bianco di ca. cm. 2,5> Gervasiu(m).