Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, * F 16
source date: [890 January 10] [Secondo anno dalla morte di Carlo il Grosso] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Gottifridi filio bone memorie Gottidei riceve da Gherardus, gratia Dei huius sancte Lucane ecclesie humilis episcopus, per cartula livellario nomine (…), tres clusa de casa illa infra civitate ista Lucense, que dicitur Fisila, in qua ego ipse modo abitare videor, pertenentes ipsius episcopatui vestro Sancti Martini; casa ipsa cum fundamento et omnem edeficio suo, seo curticella et orto ante, totum insimul amembrata, tenentes ipsa casa uno caput in casa ipsius episcopatui vestro Sancti Martini, quas Benedicto ad manus suas abere videtur et in aliquantulo in cluso illo de ipsa casa quas tibi reservasti, et alio caput tene in casa ipsius episcopatui vestro, quas Populo ad manus suas abere videtur, lato uno tenet in via publica, et alio lato tenet in suprascripta curticella; et ipse curticella et orto es tenentes uno caput in terra Iohannis, alio caput tenet in suprascripta casa, quas mihi supra dedi, lato uno tenet in terra et orto ipsius episcopatui vestro Sancti Martini, quas predicto Populo ad manus suas abere videtur, alio lato tenet in terra et orto ipsius episcopatui vestro, quas suprascripto Benedicto ad manus suas abere videtur; suprascripta casa cum fundamento et omnem edeficio suo, seo curticella et orto (…) cum sepis et arboribus suis in integrum mihi eas dedisti (…). Obblighi: ego vel meis heredes in ipsa casa residere et abitare debeamus [et] tam ipsa casa quam et predicto orto (…) bene excolere et retegere seo meliorare debeamus et nobis privatum abere et fruer[e] d[e]beamus. Censo: Et pro omne censum et iustitiam exinde tibi vel ad successoribus tuis per singulos annos, per omnem mense magio, vobis reddere debeamus hic Luca ad suprascripto domum vobis vel ad ministerialem illum, quas in ipso domum pre tempore abueritis argentum denarios bonos expendiviles numero viginti et quattuor; et a mandato vestro venire debeamus hic Luca legem et iustitiam faciendum tantum (…). Pena: spondeo ego qui supra Gottifridi una cum meis heredes conponere tibi (…) argentum soledos triginta (…). Petrus notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: Fraolmi, Ghisolfo, Teudaldus, Ermifridi, Boniprandus.

MDL, 5/2, n. 966, pp. 596-597; ChLA, 86, n. 8, pp. 35-37

Belli Barsali 1973, pp. 494-495 e Appendice III, fig. 7; Schneider 1975, p. 225 nota 29; Tomei 2012, p. 590 nota 40.

Sottoscrizioni autografe: Fraolmi, Ghisolfo, Teudaldus, Ermifridi, Boniprandus, Petrus notarius (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Gottifridi (livellario). Sul verso della pergamena si possono leggere varie note tergali: in basso a destra, leggibile con lampada di Wood, la nota del rogatario: Libello da <spazio bianco di ca. cm. 6,5> Gottifridi; poi la scritta del secolo XI: Lib(ellum) <spazio bianco di ca. cm. 1> d(e) una casa hic in civitate, in loco q(ui) d(icitu)r Fisila; in seguito l'annotazione del secolo XII: Lib(ellum) a Gottifredo d(e) casa in Luca; in basso a sinistra, in fine, di mano dei secc. XII-XIII: D(e) t(er)ra (et) casa infra civitate(m) / ista(m), i(n) loco i(n) Fisula.

Il livello è ricordato nel Breve de multis pensionibus (ChLA, 117, n. 18, p. 110, r. 2), dove Gottifridi viene menzionato come forbitore. Tale specifica suggerisce come, con buona probabilità, continuasse a concentrarsi, nell'area di Fisila sottolineando la vocazione economica e commerciale del "quartiere", l'attività di produzione di armi, già attestata a Lucca in epoca tardoantica. Nello stesso giorno il vescovo Gherardo concesse una casa di proprietà dell'episcopio a Benedictus qd. Benedicti, vd. scheda precedente n. 3332.