Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, + E 47
source date: [889 November 22] [Secondo anno dalla morte di Carlo il Grosso] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Autchisi filio bone memorie Auselmi dona pro anima alla ecclesie cuius vocabulum est beatissime Sancte Marie semper virginis, sita loco ubi dicitur ad Monte, id est casa et res mea illa quam abeo in loco et finibus Ancliano, qui regitur per Urso et Atriperto massarii; casa vero ipsa massaricia cum fundamento et omnem edeficio suo, seo curte, orto, terris, vineis, olivis, silvis, virgareis, pratis, pascuis, cultis rebus vel incultis, omnia quantum (…) ad suprascripta casa et res (…) est pertenentes (…); offerere prevideor, tali ordinem ut ad presenti die, tam in vita mea quam et post obito meo, in ipsa Domini ecclesia (…) et de eiusque rectoribus sint potestatem (…) abendi, possidendi,inperandi, laborare faciendi et usufructuandi et causas exinde agendi, querimoniam faciendi, responsum reddendi et finem ponendi, modis omnibus eas defensandi cum cartula ista qualiter iusta legem meluis potuerint ad pars ipsius ecclesie. Et si aliquando tempore ego (…) vel meis heredibus suprascripta casa et res ad pars iamdicte ecclesie (…) vel eiusque rectoribus aut cui casa et res (…) data fuerint in aliquo exinde intentjonaverimus aut retolli vel subtragi quesierimus, nos vel ille homo cui nos eas dedissemus aut dederimus per quolibet ingenio, vel da omnes homines eas ad pars ipsius ecclesie (…) vel eiusque rectoribus aut cui casa et res (…) data fuerint in integrum defendere non potuerimus, spondeo ego (…) una cum meis heredibus conponere ad pars ipsius ecclesie (…) predicta casa et res in duplum in ferquidem loco, sub estimatjonem quales tunc fuerint. Et hec cartula in suprascripto ordinem omni tempore firmam et stabilem permaneant semper. Sic tamen si nos de pars ipsius ecclesie (…) autores nec defensores exinde querere nec dare noluerint aut non potuerint, licentjam et potestatem abeant absque nostra persona de pars ipsius ecclesie (…) exinde causas agendi, responsum reddendi et finem ponendi, modis omnibus eas defensandi cum cartula ista offersionis vel quomodo aut qualiter iusta legem meluis potuerint, quia in tali ordinem hanc cartula Petrum notarius scribere rogavi. Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: Teuderandus notarius, Ghiselfridi notarius et schabinus, Fraolmi, Sisemundo, Andreas notarius, Leo notarius, Stefanus notarius.

MDL, 5/2, n. 964, pp. 595-596; ChLA, 86, n. 7, pp. 32-34

Sottoscrizioni autografe: Auchisi (autore, che usa una corsiva nuova con suggestioni merovingiche, vd ChLA, 86, p. 32), Teuderandus notarius, Ghiselfridi notarius et schabinus, Fraolmi, Sisemundo, Andreas notarius, Leo notarius, Stefanus notarius, Petrus notarius (scrittore). Non ci sono note tergali.

Per il toponimo Ancliano suggeriamo l'identificazione con l'odierna località di Anchiano nel Comune di Borgo a Mozzano (Lucca). Le tracce che legano Santa Maria a Monte, nel Valdarno pisano, alla Media Valle del Serchio, per quanto siano flebili (per qualche spunto, vd. Pescaglini Monti 2012, pp. 359-362), mi sembrano comunque da preferire all'ipotesi proposta dall'edizione delle ChLA (che riprende Silvio Pieri) di un toponimo similare, poi andato perduto, da collocare nelle vicinanze della chiesa valdarnese. Si consideri poi che il rinvenimento di fuochi patrimoniali di Santa Maria a Monte posti a non breve distanza dalla sede della chiesa non costituirebbe, a questa altezza cronologica, un caso isolato come dimostra l'offersio di Sichelmus qd. Marini che, nel marzo 893, dona a Santa Maria a Monte beni posti nel piviere di Santa Maria di Coeli Aula (Montespertoli, Firenze), vd. scheda n. 3312.