Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Capitolare, Fondo Giuseppe Martini 2
source date: [889 May 27] [Primo anno di regno di Guido (computato a partire da un giorno com
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C) ‡In nomine sanctae et individue Trinitatis. Vuido gratia Dei rex. Omnium fidelium Nostrorum, praesentium scilicet et futurorum,‡ comperiat sollertia qui Adalbertus, dilectus Nepos Noster et marchius, deprecatus est celsitudinem Nostram ut Zenobio, sanctae Fesolane ecclesiae episcopo dilectoque fideli Nostro, cortem quae vocatur Sala sub castro Fesola et constat in comitatu Fesolano et Florentino, cum omnibus pertinentiis et adiacentiis suis, cum corticella ibi subiecta qua vocatur Buiana simulque cum terris et silvis qua vocantur Monteregis in prenominata corte pertinentes, iure hereditario pietate Nostra concederemus illi sanctaeque sua ecclesiae Fesolane Statimque Nos, postulationibus illius assensum prebentes, decrevimus ita fieri. Concessimus igitur idem supranominato venerabili episcopo Zenobio et ecclesiae sua Fesolane res supranominatas iure proprietario, cum omnibus adiacentiis et pertinentiis earum, id est servis et ancillis utriusque sexus familiis, tam terris quam vineis, pratis, silvis, aquis aquarumque decursibus, mobilibus et inmobilibus, cultis et incultis vel quicquid ad suprataxatam cortem pertinere dinoscitur et iussimus ei hoc Nostra auctoritatis preceptum inde conscribi. Per quod decernimus atque iubemus ut deinceps de supraNominatis rebus ipse et posteri sui rectores eiusdem predicte ecclesiae habeant potestatem tenendi, fruendi et legitime commutandi ex Nostra regali largitate plenissima. Quicumque autem contra hoc Nostri muniminis preceptum quandoque ire vel inrumper[e temp]taverit aut aliquam violentiam inferre presumpserit C libras auri optimi culpabilis habeatur in persolvendum, Medietatem palati Nostri Et medietatem sepedicto episcopo vel eiusdem Fesolane ecclesiae rectoribus, Et ut hoc certius credatur et diligentius ab omnibus obeservetur manu propria subter firmavimus Et anulo Nostro sigillari iussimus. ‡Signum domni Vuidonis‡ (MF) ‡gloriosi regis‡. (SID) ‡Helbuncus cancellarius, iubente domno Vuidone rege, recognovi et‡ (SR). Data VI kalendas iunit, ANno incarnationis Domini DCCCXC, indictione VII, ANno domno Vuidone rege in Italia regnante primo. Actum Taurinensis comitatu, in Dei Nomine, feliciter, amen.

ChLA, 86, n. 6, pp. 29-31. Da aggiungere le varie edizioni meno recenti.

Sul verso della pergamena si trovano, al centro, tracce di una nota non più leggibile e, poco più in basso, l'annotazione di una mano del secolo XIV: P(r)ivilegiu(m) Cor(r)adi i(m)p(er)atoris quo ad p(re)ces / Alberti, nepotis sui, co(n)cessit Zenobio, / ep(iscop)o Fesulan(o), certas cu(r)tes cu(m) t(er)ris /subt(us) Fesulas sub an(n)is D(omi)ni 890.

Aggiungiamo qui una breve riflessione sul testo del diploma, che sembra mettere in correlazione ma distinguere lo iure hereditario, forse da intendere come la possibilità di disporre in favore di eredi, con cui vengono concessi al vescovo Zenobio gli "asset" fiscali veri e propri (la curte di Sala, la curticella di Buiana e la selva di Monteregis) e lo iure proprietario (il diritto di pieno possesso personale) con cui sono assegnati i beni a essi pertinenti. Nella marcatura del testo tuttavia, non risultando chiara alcuna evidente divergenza semantica nel contesto generale del documento, abbiamo preferito non segnalare la cosa.