Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, + + F 18
source date: [887 November 8] [Settimo anno d'impero di Carlo il Grosso] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Astolfo filio bone memorie Tedolfi riceve da Gherardus, gratia Dei huius sancte Lucane ecclesie humilis episcopus, per cartula livellario nomine (…), casa et res illa in loco Saltucclo, ubi dicitur Paterno, pertenens ecclesie Sancti Vuincentii et Sancti Fridiani, sitas foras civitatem ista Lucense, quod est de suppotestatem ipsius episcopatui vestro Sancti Martini; et ipsa casa et res recta esse videtur per Arolfulo massario; casa ipsa cum fundamento et edeficio suo seo curte, orto, terris, vineis, olivis, silvis, virgareis, pratis, pascuis, cultis rebus vel incultis omnia quantum ad ipsa casa est pertinentes (…) in integrum mihi eas dedisti; una cum una petia de terra et stirpito in loco ubi dicitur Virgario de Flume, que ad ipsa casa est pertinentes in integrum. Obbligo: (…) ego vel meis heredes in ipsa casa ad residendum et abitandum mittere debeamus et tam ipsa casa et res bene laborare et gubernare seo meliorare debeamus. Censo: Et exinde tibi vel ad subcessoribus tuis ad parte ipsius ecclesie Sancti Vuincentii et Sancti Fridiani, per singulos annos, in ipso loco reddere debeamus medietatem vinum purum a tertia vices ube legitime calcate et indi vinate, nam non pondum levandum; et, per homne mense octuber, censum vobis reddere debeamus argentum denarios bonos expendiviles numerum viginti quatuor; et si misso vestro ibidem super palmentum venerit nos eum recipere debeamus; et homines illos qui in suprascripta casa abitantes fuerit nos eum a mandato vestro hic Luca venire faciamus legem et iustitiam faciendum tantum (…). Pena: spondeo ego qui supra Astolfo [….….…..] conponere tibi (…) penam argentum soledos […] (…). Lopo notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: Adalberto, Ildipaldo, Cunimundo e altri tre testimoni di cui non è possibile leggere il nome.

MDL, 5/2, n. 962, p. 594; ChLA, 86, n. 4, pp. 24-25

Nanni 1948, p. 97 nota 7; Viti 2019-2020, pp. 194-195.

Lo stato di conservazione della pergamena compromette la piena intelligenza del testo. In particolare, non risulta leggibile l'entità in soldi d'argento della pena richiesta e non è possibile riconoscere le mani di tre dei sei testimoni che sottoscrivono in calce al documento.

Sottoscrizioni autografe: Adalberto, Ildipaldo, Cunimundo, Lopo notarius (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Astolfo (livellario). Sul verso della pergamena si possono leggere due note tergali: in basso, di mano del rogatario: [Libe]llo <spazio bianco di circa 8,5 cm.> ab Astolfo; completata da una specificazione di mano del secolo XI (leggibile con l’ausilio della lampada di Wood): in Saltuclo; di mano dei secc. XII-XIII: [L(ibellum) in S]altocchio, i(n) loco Pat(er)no, datu(m) Astolfo.