Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, *F 17
source date: [887 November 4] [Settimo anno d'impero di Carlo il Grosso] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Atrualdo filio quondam Dominichi viene posto da Gherardus, gratia Dei huius sancte Lucane ecclesie umilis episcopus, per cartula livellario nomine (…), in casa et res illa in loco et finibus ubi dicitur Cassio, pertenentes ipsius episcopatui vestro Sancti Martini; quas ego modo ad manus mea abere videor; casa vero ipsa cum fundamento et edeficio suo, seo curte, orto, terris, vineis, silvis, virgareis, pratis, pascuis, cultas res vel incultas, omnia quantum ad ipsa casa est pertinentes (…) in integrum me inibi firmasti (…). Obbligo: ego vel meis heredes in ipsa casa residere et abitare debeamus et tam ipsa casa et res bene laborare et gubernare seo meliorare debeamus (…). Censo: pro omni censum et iustitia exinde tibi vel ad successoribus tuis ad parte ipsius vestro, per singulos annos, vobis vel ad misso vestro in ipso loco reddere debeamus vino mundo sistaria viginti quattuor ad legitimo sistario quale in ipso loco percurrit et, per omnem mense decembrio, vobis reddere debeamus argentum denarios bonos expendiviles numero viginti et sex et, de quinto in quinto annos, vobis reddere debeamus berbice uno annotino valientes denarios tres et uno saccho; et mandato vestro venire debeamus hic Luca legem et iustitiam faciendum tantum. Pena: (…) spondeo ego qui supra Atrualdo una cum meis heredes conponere tibi (…) penam argentum soledos viginti (…). Andreas notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: Cunimundo, Gumpertus notarius, Vuarneri, Guillerado filio quondam Osprandi, Lamprando filio quondam Lamperti, Anghalfridi filio quondam Sildifridi.

MDL, 5/2, n. 961, pp. 593-594; ChLA, 86, n. 3, pp. 22-23

Sottoscrizioni autografe: Cunimundo, Gumpertus notarius, Vuarneri, Andreas notarius (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Atrualdo (livellario), Guillerado qd. Osprandi, Lamprando qd. Lamperti, Anghalfridi qd. Sildifridi. Sul verso della pergamena si possono leggere due note tergali: in basso, a sinistra, la nota del rogatario: Libello da Atrual<spazio bianco di ca. cm. 1,5>do de Cassio; e di mano del secolo XII: L(ibellum) unius case et rei in Cascio.