Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, + + R 29
source date: [887 September 27] [Settimo anno d'impero di Carlo il Grosso] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Vuarneri filio bone memorie Vuarnifridi riceve da Gherardus, gratia Dei huius sancte Lucane ecclesie humilis episcopus, per cartula livellario nomine (…), ecclesia illa cuius vocabulum est beati Sancti Angeli, sitas loco ubi vocitatur ad Monte, pertenens ecclesie Sancte Marie, quod est plebe batismales sitas loco Sexto, quod est de suppotestatem ipsius episcopatui vestro Sancti Martini; ecclesia vero ipsa Sancti Angeli cum casis domnicatis quam et massariciis, cum fundamentis et universis fabricis suis, seu curtis, ortis, terris, vineis, olivis, silvis, virgareis, pratis, pascuis, cultis rebus vel incultis, omnia quantum ad suprascripta ecclesia Sancti Angeli est pertenentes in integrum mihi eas dedisti, tali ordinem ut da admodum in mea (…) qui de meis heredes sit potestatem (…) abendi, inperandi, gubernandi, laborare faciendi et nobis eas privatum nomine usufructuandi, ita ut melioretur nam non pegioretur; et in ipsa ecclesia Sancti Angeli per nostra dispositionem officium Dei et luminaria seu missarum solemnia fieri debeas (…). Censo: pro omni censum et iustitia exinde tibi vel ad subcessoribus tuis ad parte ipsius ecclesie Sancte Marie, per singulos annos, in omne mense ianuario, per nos aut per misso nostro vobis vel ad ministeriales vestro, quas in ipsa ecclesia Sancte Marie pre tempore fuerit censum vobis reddere debeamus argentum soledos tres de bonos denarios expendiviles, per singulos soledos duodecim denarios rationatos; et hominibus illis qui in suprascriptis casis abitantes fuerint, nos eos a mandato vestro hic Luca venire faciamus legem rt iustitiam faciendum tantum. Pena: (…) spondeo ego qui supra Vuarneri una cum meis heredes conponere tibi (…) penam argentum soledos triginta (…). Lopo notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: Ildipaldo, Lamberto, Teupertus, Petrus filio quondam Deusdedit, Rottardo filio quondam Domniperti, Cunimundo.

MDL, 5/2, n. 960, p. 593; ChLA, 86, n. 2, pp. 20-21

Sottoscrizioni autografe: Vuarneri (livellario), Ildipaldo, Lamberto, Teupertus, Cunimundo, Lopo notarius (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Petrus qd. Deusdedi, Rottardo qd. Domniperti. Sul verso della pergamena si legge, in basso al centro, una nota tergale vergata da mano del secolo XII: Lib(ellum) de eccl(esia) <spazio bianco di ca. cm. 1> S(an)c(t)i Michiel(is) ad Monte(m).