Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, + N 60
source date: [887 September 26] [Settimo anno d'impero di Carlo il Grosso] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Adaldus filio bone memorie Fraiperti riceve da Gherardus, gratia Dei huius sancte Lucane ecclesie humilis episcopus, per cartula livellario nomine (…), ecclesia illa cuius vocabulum est beati Sancti Terentii, sita loco vico Elingo, pertenentes ipsius episcopatui nostro Sancti Martini; suprascripta ecclesia Sancti Terentii una cum casis et rebus domnicatis, sive casis et rebus massariciis ad eadem ecclesia pertinentibus, tam in eodem loco et finibus vico Elingo, quam et in loco et finibus Vico Alais in integrum; adque quinque petiis de terris illis in suprascripto loco et finibus Vico Alais; necnon et duo casis et rebus illis massariciis, qui una ex ipse esse videtur in loco ubi dicitur Ucciana, prope fluvio Arno et prope rivo Eubula, qui regitur per Simprando presbitero et ille alia casa et res esse videtur in loco ubi dicitur Vitriano que dicitur Mulo, una cum casalino et res illa in predicto loco Vitriano, quas Vitrianulo ad manus suas abere videtur; quidem et res illa in loco Charicini, quas Bonoso ad manus suas abere videtur; quas hec suprascriptis casis et rebus sunt pertenentes iam dicte ecclesie Sancti Terentii. Has prefata ecclesia (…) cum casis et rebus domniocatis adque predictis casis et rebus massariciis sive iamdicto casalino, cum fundamentis et omnem edeficiis vel universis fabricis suis, curtis, ortis , terris, vineis, olivetis, silvis, virgareis, pratis, pascuis, cultis rebus vel incultis, omnia et in omnibus (…) quantas ubique in qualibeti locis vel vocabulis ad suprascripta ecclesia (…) sunt pertenentes in integrum mihi (…) dedisti, tali ordinem ut da admodum in mea (…) et de meisque filiis et heredibus seo filiis filiorum nostrorumsint potestatem suprascripta ecclesia (…) una cum omnibus casis et rebus domnicatis et massariciis ad eas pertinentes (…) abendi, inperandi, laborare faciendi, gubernandi, meliorandi et nobis eas privato nomine usufructuandi (…). Obbligo: in ipsa ecclesia Sancti Terentii per nostram dispositionem officium Dei et luminaria fieri debeat (…) Censo: pro omni censum et iustitia exinde tibi vel ad successoribus tuis ad pars ipsius episcopatui vestro Sancti Martini, per singulos annos, in mense ienuario, censum reddere debeamus hic civitate Luca, per nos aut per misso nostro vobis vel ad ministerialem vestro, quas ibi pre tempore in ipso domo fuerit, aut in ipsa ecclesia ponantur argentum denarios bonos expendiviles numero sexsaginta tantum; et homines illos qui in ipsis casis abitantes fuerit nos eos a mandato venire faciamus hic Luca a legem et iustitiam faciendum (…). Pena: spondeo ego qui supra Adaldus una cum filiis et heredibus seo filii filiorum meorum conponere tibi (…) penam argentum soledos ducentos (…). Adalpertus notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: Georgius notarius, Teudiprandus notarius, Ghiselfridi notarius et schabinus, Andrea, Lamberto, Himalfridi, Leo clericus, Petrus notarius.

MDL, 5/2, n. 959, p. 592; ChLA, 86, n. 1, pp. 16-19

Sottoscrizioni autografe: Adaldus (livellario), Georgius notarius, Teudiprandus notarius, Ghiselfridi notarius et schabinus, Andrea, Lamberto, Himalfridi, Leo clericus, Petrus notarius, Adalpertus notarius (scrittore). Sul verso della pergamena si leggono (con l'ausilio della lampada di Wood) le lettere us appartenenti probabilmente alla nota del rogatario e, a destra, l'annotazione del secolo XI: Li(bellum) in Vitriano <spazio bianco di ca. cm. 1> in plebe <spazio bianco di ca. cm. 1,5> d(e) <spazio bianco di ca. cm. 2> D(e)cimo.

Il testo del manoscritto specifica che si tratta di un livello a tre generazioni: rivolto al concessionario, ai suoi figli e ai figli dei figli. Tale durata non è insolita, piuttosto è da sottolineare, nel panorama delle carte lucchesi, che il dettato del documento sia così puntuale nel sottolineare questo aspetto. Inoltre siamo di fronte a uno dei casi, ancora abbastanza rari nel IX secolo, di chiese allivellate a personaggi di condizione laica, vd. Nanni 1948, p. 98 nota 12. Per il toponimo Ucciana propongo l'identificazione con la località di Bucciano nel Comune di San Miniato (Pisa), posta tra l'Arno e il torrente Egola.