Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, * B 37
source date: [887 August 22] [Settimo anno d'impero di Carlo il Grosso] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Petrus filio quondam Vualprandi et Andreas filio quondam Petri ricevono da Gherardus, gratia Dei huius sancte Lucane ecclesie humilis episcopus, per cartula livellario nomine (…), una petia de terra quod est orto illo foras civitate ista Lucense prope porta Sancti Fridiani, pertenentes ipsius ecclesie Sancti Fridiani, qui est de suppotestatem ipsius episcopatui vestro Sancti Martini; et est tenentes ambas capitas in via publica, lato uno tenet in terra Ildiberti, et alio lato tenet in terra quod est orto, qui fuit quondam Ermifridi. Obblighi: (…) suprascripta petia de terra quod est orto (…) in integrum nobis dedisti tali ordinem ut da admodum in nostra vel de nostris heredibus sint potestatem eas abendum, inperandum, laborare faciendum, gubernandum, meliorandum et nobis eas privato nomine usufructuandum (…). Censo: pro omni censum et iustitiam exinde tibi vel ad successoribus tuis ad pars ipsius ecclesie Sancti Fridiani, per singulos annos, reddere debeamus ad suprascripta ecclesia Sancti Fridiani, per omnem mense novembrio, argentum denarios bonos expendivilis numero quatuor vobis vel ad ministarialem vestro, quas in ipsa ecclesia pro tempore fuerit tantum (…). Pena: spondeamus nos qui supra Petrus et Andreas, una cum nostris heredibus, conponere tibi (…) penam argentum soledos decem (…). Andreas notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: Iohannes, Flaipertus, Fridicauso, Cosfridi.

MDL, 5/2, n. 958, pp. 591-592; ChLA, 85, n. 49, pp. 162-163

Viti 2019-2020, pp. 193-194.

Sottoscrizioni autografe: Iohannes, Flaipertus, Fridicauso, Cosfridi, Andreas notarius (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Petrus et Andreas (livellari). I laici Iohannes e Flaipertus, nelle loro sottoscrizioni, sfoggiano corsive nuove di tipo professionale arricchite da inflessioni cancelleresche; Cosfridi mostra una corsiva nuova meno raffinata mentre Fridicauso utilizza una minuscola indifferenziata di livello usuale. Sul verso della pergamena si leggono due note tergali: di mano del rogatario: libello da Petrus et Andreas […15…]; di mano di fine XI secolo, pesantemente ripassata: l(ibellum) d(e) horto S(an)c(ti) Frigiani p(ro)pe eand(em) eccl(esi)am.