Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, * N 51
source date: [887 August 22] [Settimo anno d'impero di Carlo il Grosso] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Chunerado filio bone memorie Chauserami riceve da Gherardus, gratia Dei huius sancte Lucane ecclesie humilis episcopus, per cartula livellario nomine (…) quinque casis et rebus illis massariciis in loco ubi dicitur Creta, pertenentes ecclesie Sancte Marie, quod est plebem baptismales sitas loco Siviliano, quod est de suppotestatem ipsius episcopatui vestro Sancti Martini; qui una ex ipse casa regitur per Urso, et ille secunda regitur per Totulo, et ille tertia regitur per Teupertulo, et ille quarta regitur per Aggulo, et illa quinta regitur per Rachifusulo; suprascriptis quinque casis cum fundamentis, curtis, ecc. (…); seo et (…) alia casa et res illa in loco ubi dicitur Biliano, pertenens ipsius ecclesie Sancte Marie, qui modo regitur per Tramariciulo; casa ipsa cum terris ecc. (…); una cum res illa in suprascripto loco ubi dicitur Biliano, quas Chunipertulo ad manus suas abere videtur, et ipsa res pertenentes ipsius ecclesie Sancte Marie, tam terris ecc. (…); adque et (…) duo casis et rebus illis massariciis in loco Turiniano, pertenens suprascripte ecclesie Sancte Marie, que una ex ipsa casa regitur per Iohannulo, et ille secunda regitur per Leupardo massario; suprascriptis casis cum fundamentis ecc. (…); simul et (…) aliis duo casis et rebus illis massariciis in loco ubi dicitur Tregiano, pertenens ipsius ecclesie, qui una ex ipse case regitur per Richulo, et ille secunda regitur per Sicalfridulo, ambo ipsis casis una cum omnibus rebus ad ipsis casis pertenentes (…); adque et (…) duo petie de terra ille in loco ubi dicitur Buliniana, pertenens ipsius ecclesie Sancte Marie, qui una ex ipse tenentes uno caput in via, alio caput tenet in terra ipsius ecclesie Sancte Marie, et ille secunda ubi vocitatur Campolongho (…); una cum una petia de terra in loco ubi dicitur Debblo Tiefuli, pertinentes ipsius ecclesie Sancti Martini (…); seo et (…) una petia de terra in loco ubi dicitur Casa Aroghisi, pertenens ipsius ecclesie Sancte Marie (…) una cum una petia de vinea illa in loco ubi dicitur a Pastino, pertenentes ipsius ecclesie Sancte Marie (…); adque et (…) una petia de terra, quod est prato in loco ubi dicitur ad Scrinio, pertenentes ipsius ecclesie (…); una cum una petia de terra in loco ubi dicitur Campo da Flume, pertenentes suprascripte ecclesie Sancte Marie (…) adque et (…) tres petiis de terris illis, una ex ipsis in loco ubi dicitur Terra Caldia, et ille secunda in loco ubi dicitur Chumugnula, et ille tertia in loco ubi vocitatur Campo da Flume (…); una cum alia petia de terra in loco ubi dicitur Campo Cassinuli, pertenens ipsius ecclesie (…); seu et (…) […] alia petia de terra in loco ubi dicitur Campo su via, pertenens ipsius eccl(esie) Sancte Marie (…); una cum una petia de vinea in loco ubi dicitur a Pratale, pertenentes ipsius ecclesie, qui uno caput tenet in via publica, lato uno tenet in fluvio Cassina (…); adque et (…) terra et silva seu prato in loco ubi dicitur Prato Maiore, pertenens ipsius ecclesie, qui caput unum tenet in silva monast(erii) Sancti Savini, finibus Pisensis, lato uno tenet in terra Auflade Dei ancille (…) una cum omnibus arboribus suis (…); una cum [terra] et silva illa seu prata in loco ubi dicitur ad Strata, pertenens ipsius ecclesie Sancte Marie (…); seo et (…) una petia de vinea illa in loco ubi dicitur […], pertenens ipsius ecclesie Sancte Marie (…); una cum alia petia de vinea in loco ubi dicitur […]uno, pertenens ipsius ecclesie (…); et una petia de prato ubi vocitatur Prato da Silice, pertenens ipsius ecclesie (…); adque et (…) una petia de terra in loco ubi dicitur ad Scleto, pertenens ipsius ecclesie Sancte Martini (…); una cum casa et res illa in loco ubi dicitur Agello, pertenens ecc., et ipse casa regitur per Gegiolo massario (…); seo et (…) res illa in loco ubi vocitatur Quarrata, qui fuit quondam Vuarnifridi, et ipsa res pertinens suprascripte ecclesie Sancte Marie, tam silvis, terris ecc. (…). Obbligo: in integrum mihi eas dedisti tali ordine ut da admodum dum vita mea fuerit (…) in mea sit potestatem eas abendi, inperandi, gubernandi, laborare faciendi et ego eas privatum nomine usufructuandi (…). Censo: ad pars suprascripte ecclesie Sancte Marie per singulos annos in mense magio vobis vel ad ministeriales vestro, quas in ipsa ecclesia Sancte Marie pro tempore abueritis, per me vel per misso meo censum vobis reddere debeo argentum denarios bonos expendivilis sexsaginta (…). Pena: spondeo ego qui supra Chunerado componere tibi qui supra Gherardus episcopus, vel ad subcessoribus tuis, penam argentum solides tricentos (…). Lopo notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: Aloni, Leo notarius, Gherimundo, Emillo, Teuprandu schabinus, Teodimundo, Andreas notarius Teupertus.

MDL, 5/2, n. 957, pp. 590-591; ChLA, 85, n. 48, pp. 158-161

Per una panoramica, comunque incompleta, sulle località e sui toponimi citati nel documento vd. Pescaglini Monti 2012, pp. 255-257, 386.

Sottoscrizioni autografe: Aloni, Leo notarius, Gherimundo, Emillo Teuprandu schabinus, Teodimundo, Andreas notarius, Teupertus, Lopo notarius (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Chunerado (livellario). Il quadro delle sottoscrizioni appare piuttosto vario: i notai Andreas e Leo utilizzano una corsiva nuova di tipo professionale; la stessa scrittura, di alto livello esecutivo, è adoperata dai laici senza qualifiche Teupertus e Aloni; la esegue stentatamente, invece, lo scabino Teuprandu; Emillo è l'unico a mostrare una minuscola carolina di livello usuale ben definita; infine, adoperano minuscole indifferenziate, ricche comunque di elementi carolini, i laici Teodimundo e Gherimundo. Sul verso della pergamena si leggono due note tergali: della fine del secolo XI: l(ivellum) d(e) t(er)ris pleb(is) de Subvelliana in Greta | aliisq(ue) div(er)sisi locis infra eand(em) plebe(m); di mano del secolo XIV: <d>e plebe Subiuliana.

Il livello è concesso a titolo prettamente personale: non vengono mai citati eventuali eredi di Chunerado. I beni citati menzionati sono tutti appartenenti alla pieve battesimale di Santa Maria di Sovigliana - tranne due pertinenze dirette dell'episcopio lucchese di San Martino segnalate nel testo - che abbiamo pertanto deciso di marcare solo nella prima occorrenza. I vari toponimi (e microtoponimi) menzionati sono con ogni probabilità da localizzare nel Valdarno Pisano, nel territorio degli attuale Comuni di Terricciola, Ponsacco, Capannoli, Peccioli. Mi è stato possibile identificarne soltanto alcuni.