Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, + L 32
source date: [887 August 12] [Settimo anno d'impero di Carlo il Grosso] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Teuperto diaconus filio bone memorie Teuperti riceve da Gherardus, gratia Dei huius sancte Lucane ecclesie humilis episcopus, per cartula livellario nomine (…) res illa in loco et finibus ubi dicitur Iuveiano, pertenens ecclesia Sancti Petri, ubi vocitatur Sumaldi, sitas foras civitate ista Lucense, quod est de suppotestate ipsius episcopatui vestro Sancti Martini; et ipsa res Leulo et Dominico ad manus suas modo abere videtur, tam terris vineis, silvis, virgareis, pratis, pascuis, cultis rebus vel incultis, omnia et in omnibus rebus quantum in suprascripto loco Iuveiano vel in finibus ipsius locis ad parte suprascripte ecclesie Sancti Petri in eodem locis est pertinentes in integrum mihi eas dedisti tali ordinem ut da admodum in mea qui supra Teuperto diacono, dum vita mea fuerit, potestatem suprascripta res (…) abendi, inperandi, gubernandi, laborare faciendi et usufructuandi ita ut melioretur nam non pegioretur(…). Censo: pro omni censum et iustitia exinde tibi vel ad subcessoribus tuis ad pars ipsius ecclesie Sancti Petri, per singulos annos in mense ianuario, per me vel per misso meo vobis vel ad ministariales vestro, quas in ipsa ecclesia pre tempore abueritis, censum vobis reddere debeo argentum denarios boni expendiviles numerum viginti quatuor tantum (…). Pena: spondeo ego qui supra Teuperto diaconus conponere tibi (…) penam argentum solidos triginta (…). Lopo notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: Gospertus, Sicolfus, Vincentius presbiter Liutifridi, [....]oberto, Andreas notarius.

MDL, 5/2, n. 956, p. 589; ChLA, 85, n. 47, pp. 156-157

Tomei 2012, p. 598 nota 108.

Sottoscrizioni autografe: Teupertus diaconus (livellario), Gospertus, Sicolfus, Vincentius presbiter, Liutifridi, [....]oberto, Andreas notarius, Lopo notarius (scrittore). Tra I sottoscrittori si distingue l'uso di caroline di livello elementare (Teupertus diaconus e Vincentius presbiter); di minuscole indifferenziate di livello elementare (Liutifridi e [....]oberto); e di munscole professionali, realizzate con un buon livello di padronanza grafica (Andreas notarius, e i laici privi di qualifiche Gospertus e Sicolfus). Sul verso della pergamena si leggono tre note tergali: del secolo X: lib(ellum) da Teup(er)to diac(ono); di mano della fine dell'XI secolo: l(ibellum) in Ioviano d(e) re S(an)c(t)i Petri | Sumualdi; di mano del secolo XIII: l(ibellum) datum Tup(er)to diacon(o) q(uon)d(am) Top(er)ti.

Il livello è ricordato tra i documenti elencati nel Breve de multis pensionibus, uno dei tre inventari lucchesi redatti nell'ultimo quarto del secolo IX, vd. ChLA, 117, n. 18, p. 112, r. 69.