Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, + P 46
source date: [887 June 16] [Settimo anno d'impero di Carlo il Grosso] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Protasius presbiter, rectorem ecclesie beati Sancti Donati et Sancti Theodoris, sita foras civitate ista Lucense […] promette a Gherardus, gratia Dei huius sancte Lucane ecclesie humilis episcopus et ad successoribus tuis, finché terrà la detta chiesa seo casis et rebus ad eam pertinentibus (…) di dare et perxolvere (…) ad partem ipsius epischopatui vestro Sancti Martini per singulos annos, in mense magio, argentum solidos viginti de bonos denarios expendiviles duodecim denarios per singulos solidos ratjonatos; vobis vel ad ministerialem vestro, quas in ipso domo pro tempore abueritis (…) {da pagare de tales denarios quales in die illa hic civitate Luca per caput bene fuerit expendiviles. Pena: spondeo ego qui supra Protasius presbitero tibi (…), de pars suprascripte ecclesie epischopatui vestro Sancti Martini, de quale anno vobis suprascriptos solidos menime dederimus conponere vobis in duplum de bonos denarios expendiviles. (…) et hanc promissio in suprascripto ordinem in suam permaneant firmitatem quia in tali ordinem hunc scriptum Petrum notarium scribere rogavi. Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: Andreas notarius, Ghiselfridi notarius et schabinus, Uuilimundus, Adaldus, Georgius notarius, Adalpertus notarius, Petrus.

MDL, 5/2, n. 954, p. 588; ChLA, 85, n. 45, pp. 152-153

Sottoscrizioni autografe: Protasius presbiter (autore), Andreas notarius, Ghiselfridi notarius et schabinus, Uuilimundus, Adaldus, Georgius notarius, Adalpertus notarius, Petrus, Petrus notarius (scrittore). Il quadro delle sottoscrizioni appare piuttosto omogeneno: il promettente, Protasius presbiter, utilizza una minuscola carolina di livello usuale, un pò irregolare nel modulo e nell'allineamento, con c alta e crestata e con s sinuosa discendente sotto il rigo; le altre scritture, quelle professionali dei notai e quelle dei sottoscrittori privi di qualifiche, sono tutte riconducibili alla corsiva nuova. Sul verso della pergamena si leggono varie note tergali: di mano del secolo XI: repromissio da Protasio pr(es)b(iter)o; di mano risalente alla fine dello stesso secolo: l(ibellum) d(e) eccl(esia) S(an)c(ti) Don[ati]; di mnao del secolo XII: P(ro)tasius rector eccl(esi)e S(an)c(t)i Donati et S(an)c(t)i Teodoli p(ro)misit | ep(iscop)o Luc(an)o solvere i(n) m(en)se madii om(n)i anno s(olidos) XX Luc(ensis); di mano del secolo XIV: S(ancto) Donato.