Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, + B 79
source date: [887 March 27] [Settimo anno d'impero di Carlo il Grosso] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Andreas filio quondam Petri et Ildiperto filio quondam Ildiprandi ricevono da Gherardus, gratia Dei huius sancte Lucanem ecclesie humilis episcopus, per cartula livellario nomine ad laborandum et gubernandum seo meliorandum (…), duo petiis de terris et una alia petia de terra quod est quercieto in loco et finibus Turre ubi vocitatur Canneto, pertenentes ecclesie vestre Sancti Fridiani sita foras civitate ista Lucense, quod est de subpotestatem ecclesie episcopatui vestro Sancti Martini; quas ipse terre et quercieto nos ipsis usque modo ad manus nostra abuimus, qui una ex ipse petia vocitatur ad Canneto et illa alia petia vocitatur ad quercieto Aurie, et ille tertia petia de terra vocitatur ante casa Domuli, petie ipse de terre et quercieto qualiter eas nos ipsis modo ad manus nostra abuius, nobis eas dedisti in integrum tali ordinem ut nos vel nostris heredibus (…) bene laborare et gubernare seu meliorare debeamus; sic tamen suprascripta petia de terra que vocitatur Canneto, qui est prope suprascripto quercieto, nos infra isto anno expleto proximo venturo vinea ponere et plantare debeamus ut infra isti quinque anni expleti proximi venturi sint tota ipsa petia de terra vinea elevata et propaginata et usque tunc nobis eas privatum abere et fruere debeamus, nam post isti quinque anni (…) exinde tibi vel ad subcessoribus tuis ad pars suprascripte ecclesie Sancti Fridiani per singulos annos in ipso loco reddere debeamus medietatem vinum purum ad tertiam vices ubas legitime calcatas et indi vinatas nam non pondum levandum seo et vobis reddere debeamus (…), per omnem mense martio, sabones bonos libras quatuordecim , ad tales libras pesato quale in ipso domo legitima percurrit, vobis vel ad ministeriale vestro qui ecclesie Sancti Fridiani quale vos ibi per tempore abueritis; et quando per vendemmia super palmentum ibidem misso vestro venerit, nos eum recipere et gubernare debeamus tantum. Pena: (…) spondimus nos qui supra Andreas et Ildipertus una cum nostris heredibus conponere tibi (…) penam argentum solidos triginta (…). Teuderandus notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: Baldoinu, Stefanus notarius, Alboni, Adalberto, Ghiselfridi notarius et schabinus, Fridichauso, Petrus.

MDL, 5/2, n. 952, p. 587; ChLA, 85, n. 42, pp. 144-147

Viti 2019-2020, p. 190

Sottoscrizioni autografe: Baldoinu, Stefanus notarius, Alboni, Adalberto, Ghiselfridi notarius et schabinus, Fridichauso, Petrus, Teuderandus notarius (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Andreas e Ildipertus (livellari). Il notaio Stefano e il notaio e scabino Ghiselfridi utilizzano corsive nuove di tipo professionale; le scritture di Balduino, Fridicauso e Pietro sono invece minuscole indifferenziate di livello elementare; Alboni e Adalberto, infine, sono gli unici sottoscrittori a sfoggiare la carolina. Sul verso della pergamena si possono leggere tre note tergali: di mano del rogatario: libello da Andrea et Ildip(er)to de rex illa de Turre p(er)tenentes eccl(esie) S(an)c(t)i Fridia[ni]; di mano della fine del secolo XI: lib(ellum) d(e) trib(us) petiis t(er)rę in Turri; di seguito e completamento di questa, di mano del secolo XIII: u(b)i dicit(ur) ad Ca(n)netu(m). Sottoliniamo l'insolita richiesta, per quanto riguarda il censo, della produzione di sapone.