Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, ++ F 19
source date: [886 October 18] [Sesto anno d'impero di Carlo il Grosso] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Petrus filio quondam Ermi riceve da Gherardus, gratia Dei huius sancte Lucanem ecclesie humilis episcopus, per cartula livellario nomine (…) ecclesia illa cui vocabulum est beati Sancti Geminiani, sita loco et finibus Versilia, ubi vocitatur ad Monte Preiti, pertenentes ecclesie vestre Sancte Felicite, quod est plebe batismale prope suprascripto loco Versilia, qui est de suppotestatem ipsius episcopatui vestro Sancti Martini; ecclesia vero ipsa Sancti Geminiani cum casa, quod est subdita recta ipsa ecclesia, sive capanna massaricia prope ipsa ecclesia cum fundamentis et universis fabricis suis, ortis, terris, (…) omnia et in omnibus rebus tam domnicatas quam et massaricias quantas (…) Ottichautjo exinde ad manus abere et detinere videtur (…); simul et (…) ecclesia illa cui vocabulum est beate Sancte Marie, sita loco ubi dicitur Statjme, pertenentes suprascripte ecclesie vestre Sancte Felicite; ecclesia vero ipsa Sancte Marie cum casis ad eam pertinentes cum fundamentis et universis fabricis suis, seo curte, orto, (…); seu et (…) tres capannas et rebus illis, pertenentes suprascripte ecclesie vestre Sancte Felicite, qui una ex ipse capanna et res esse videtur in loco ubi dicitur Orticeta, in qua Ostrualdo massario residere videtur; et ille alia capanna et res esse videtur in loco ubi dicitur Burcha, in qua Iobbiano residere videtur; et ille tertia capanna et res esse videtur in loco ubi dicitur Castello, prope ecclesiam Sancti Cassiani, in qua Ientjano massario residere videtur (…); item et (…) duo petiole de terre, que sunt vinee ille domnicate in iamdicte loco Orticeta, pertenentes suprascripte ecclesie vestre Sancte Felicite, ambo ipse petie de vinee cum cesis et arboribus suis (…); nec non et (…) una petia de terra, quod est silva, in loco ubi dicitur Scharpello, similiter pertinentes prefate ecclesie Sancte Felicite (…); simulque et (…) una petia de terra illa, qui fuit domnicata ubi dicitur Sup Strata, similiter pertinentes suprascripte ecclesie vestre Sancte Felicite, quas ipse terra est tenentes uno caput in via publica, alio capo tenet in padule, lato uno tenet in terra suprascripte ecclesie Sancti Geminiani, alio lato tenet in terra, quas Iobbiano ad manus suas abet (…). La concessione sarà valida dum vita Arifusi presbiteri et abbas monasterii beati Sancti Petri sito Campomaiore, filio quondam Auchisi fuerit (…). Obbligo: in mea qui supra Petrus vel de meis heredes sint potestatem suprascriptas ecclesie Sancti Geminiani et Sancte Marie cum casis et rebus ad eas pertenentibus seu predictis capannis et rebus massariciis adque et supradictis petiis de vineis et terra seu silva (…) abendi, inperandi, laborare faciendi ita ut melioretur nam non pegioretur et nobis privato nomine usufructuandi et in ipsa Domini ecclesia Sancti Geminiani et Sancte Marie per nostram dispositionem officium Dei et luminaria seu missarum fieri debeam. Censo: Et pro omni censum et iustitiam exinde tibi vel ad successoribus tuis, ad pars ipsius ecclesie vestre Sancte Felicite, per singulos annos per omnem mense magio (…) reddere debeamus ad suprascripte ecclesia Sancte Felicite per nos, aut per misso nostro, vobis vel ad ministerialem illum quas ibi pre tempore fuerit, argentum denarios bonos expendiviles numero septuaginta duo; et homines illos qui in in ipsis casis et capannis abitantes fuerint, nos eum a mandato vestro faciamus hic civitate Luca legem et iustitiam faciendum tantum (…). Pena: spondeo ego qui supra Petrus, una cum meis heredes, conponere tibi (…) penam argentum solidos quinquaginta. Nam post vero obito suprascripti Arifusi presbiteri et abbat hunc libellum inanis et vacuum adque capsatum appareat, quod in se nullum optineat robore nec firmitatem (…). Rachifonsus notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: Petronaci presbiter custos et rector ecclesie Sancte Felicite che sottoscrive e approva il livello, Sicherado, Cunimundo, Aloni, Ghiselfridi notarius et schabinus, Liutifridi, Alboni.

MDL, 5/2, n. 949, p. 584-585; ChLA, 85, n. 41, pp. 139-143

Sottoscrizioni autografe: Petronaci presbiter et rector, Sicherado, Cunimundo, Aloni, Ghiselfridi notarius et schabinus, Liutifridi, Alboni, Rachifonsus notarius (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Petrus qd Ermi (livellario). Tra i testimoni, solamente il prete Petronace adopera una minuscola carolina pura, sebbene di esecuzione un pò faticosa; Sicherado utilizza una minuscola indifferenziata di livello usuale; la scrittura di Cunimundo, parimenti di livello usuale, fa invece sfoggio di una a di tipo carolino e di una g con occhiello interiore ampio e strozzato; con a e g di tipo carolino anche la scrittura, di livello usuale, utilizzata da Alboni; impiegano, infine, minuscole professionali di tipo notarile, sia pure realizzate a livelli diversi di competenza, Aloni, Liutitridi e il notaio e scabino Ghiselfridi. Sul verso della pergamena si leggono tre note tergali: di mano del rogatario: libellu(m) da Petrus de Ca(m)pomaiore; di seguito e a completamento di questa, di mano del X secolo: finib(us) Versilia; di mano della fine del secolo XI: l(ibellum) a Petro fil(io) Erm[i] in pl(ebe) S(an)c(t)ę Felicitatis de duab(us) eccl(es)iis una | in Versilia alia in Stathema ac de t(er)ris vine|isq(ue) in locis Urticeta, Barcha, Castello, Scar|pello et Sup Strata.

Alcuni toponimi (Burcha, Orticeta e Sup Strata) non sono localizzabili con certezza. In linea di massima ritengo però che vadano tutti collocati nella fascia collinare e premontuosa della Versilia compresa tra gli attuali Comuni di Pietrasanta (località di Valdicastello Carducci e Capezzano Monte) e Camaiore (località di Monteggiori, Montepreti, Casoli, ecc.). Per questo li associo nella marcatura al toponimo Versilia. Ricorre qui, con ogni probabilità, la prima attestazione della chiesa di San Cassiano attualmente nel territorio di Strettoia (Pietrasanta), che nel 1219 è detta in loco dicto Mura, vd. Marrai 2018-2019, pp. 190-191, 289. Su questa base propongo anche l’identificazione del Castello citato con la località di Castiglione. Nel territorio di Strettoia è attestato con sicurezza, a partire dal secolo XI, un castello detenuto dalla famiglia signorile dei Da Corvaia e Da Vallecchia, vd. Marrai 2018-2019, pp. 174-215; in part. pp. 189-196. Tra le due strutture si può supporre una continuità. Il teste Liutifridi (fu Teuderado), qui attestato come sottoscrittore, è concessionario di un altro “grande livello” (GrossLibellen) riguardante beni vescovili e della chiesa sedale di San Frediano in area versiliese nell’ottobre 885, vd. ChLA, 85, n. 29. Si tratta di un personaggio certamente inserito nella clientela marchionale/vescovile - è concessionario di beni di San Frediano in altre occasioni, vd. Viti 2019-2020, pp. 225-227. - e associabile ai gruppi parentali dell’élite diocesana (Figli di Rodilando, Cunimundinghi, Figli di Huscit), assieme ai quali compare spesso come sottoscrittore. Si noti, infine, la menzione di un terreno paludoso, elemento tipico del paesaggio versiliese medievale.