Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, + N 55
source date: [884 October 24] [Quarto anno d'impero di Carlo il Grosso] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Daiprandus diaconus filio bone memorie Ghaiprandi permuta beni con Gherardus gratia Dei huius Sancte Lucane ecclesie humilis e[piscopus] (…). Daiprando diaconus cede a Gherardo [ad parte] ecclesie Sancti Angeli, sita hic Luca, que dicitur ad Foro, quod est [de suppotestate ipsius episcopatui] vestro Sancti Martini, idest casa mea illa in loco et finibus [Colugnola ubi dicitur ….…]; casa ipsa cum fundamento et omnem edeficio suo, seo curte et orto […] alio caput cum uno lato tenet in terra monasterii Domini [et Salvatoris …]; simul et (…) […] illa, quam abeo in eodem loco Colugnola, ubi dicitur Coriliano, to[……] alio caput tenet cum uno lato in terra et silva monasterii Sancti Salvatoris […]; quidem et (…) […] quod est prato, quam abeo in suprascripto loco Colugnola, qui una ex ipse petie [caput uno cum uno lato tenet in …], alio caput tenet in via, et alio lato tenet in virgario, qui fuit qd. Alperti […, et ille alia petia de … est] tenentes uno caput in vinea Hiutchisi, alio caput tenet in via et in aliquantulo [in …, uno lato tenet in …] Richiprando, alio lato tenet in virgarieo Alfusi; et ipse petia de terra quod est [… tenet caput uno cum?] ambas lateras in terra domni regis, alio caput tenet in terra monasterii Sancti Anes[tasi...; simul et (…) ad parte] Sancti Angeli, idest una petia de terra mea in suprascripto loco Colugnola, ubi vocitatur […Mo]nticelli; simul et (…) […] terre et silve in integrum; quidem et (…) […] vocitatur Monte Flexsise, quas qd. Gaudentio in morgincap Auserade coniugi sue dedit […] idest illa quartam portion de casa et res illa in loco Sclava, qui fuit qd. Gaudentii […]; (…) [simul et …] (…) [portione] mea de res illa quam abeo in loco et finibus Cornino, ubi dicitur Valle, quas Altiprando ad [manus suas abuit ? …]de suprascripta res in predicto loco Cornino, ubi dicitur ad Valle, qui fuit suprascripti qd. Gaudentii, quod sunt terris, vineis […] (…). Riceve in cambio: de parte suprascripte ecclesie Sancti Angeli […], ipsius ecclesie Sancti Angeli, quod est de suppotestate ipsius eccl(esie episcopatui vestro Sancti Martini […] et virgario adque sterpeto, totum insimul amembratas, tenentes uno caput in Colle que decer[……]tur Albarito, lato uno tenet in rivo et in silva que percurrit ad funtana, que dicitur a Stalsi, alio lato [tenet … … cum] omnem edeficio suo seo curte, orto, terra et vinea seo silva et virgario adque sterpeto totum insimul amembratas […] massario ad manus suas abuit (…) una cum omnibus arboribus suis (…). [Ubi et super hanc comutationem, secundum legem,] tu qui supra Gherardus episcopus direxistis missos tuos, idest Ghisalperto et Gausprando seu An[… 52 …], qui ambulaverunt una cum alios bonos et credentes homines et previderunt adque renunciaverunt […] pertenentes ipsius epis(copatus) vestro, quam recepisset, ut magis omni tempore hanc comutationem stabilem permaneat. (…) Pena in duplum. [Lopo notarius scrive due cartulas]. Actum Luca.

A causa delle cattive condizione di conservazione della parte inferiore della pergamena, il documento risulta privo di rogatio notarile e non possiamo fornire una panoramica completa dei sottoscrittori. Gli unici sicuri testimoni che si manufirmano sono Adalfridi schabinus, Teupertus e Adelbertus.

ChLA, 85, n. 25, pp. 86-89; MDL, 5/2, n. 934, pp. 572-573

Sottoscrizioni autografe: Adalfridi schabinus (corsiva nuova di tipo professionale), Teupertus e Adelbertus (laici con accentuazioni cancelleresche). L'estensore materiale del documento, Lopo notarius, è riconoscibile solo tramite l'analisi della scrittura. Sul verso della pergamena si possono leggere le seguenti note tergali: di mano della fine dell'XI secolo: vig(aneum) a Daiprando diac(ono) d(e) t(er)ris S(an)c(t)i | Ang(e)li de Foro in Colognula et | in Monte Flexese et in | Cornino; di mano del secolo XII e sopra la seconda riga della nota precedente, a sua integrazione: u(bi) d(icitu)r Coriliano; di mano del XIII secolo: viganio de t(er)ra in Colognola et Monte Flexise.

Sull'esatta identificazione del monasterium Domini et Salvatoris, menzionato nelle confinzanze, in assenza di ulteriori specificazioni, preferiamo non esprimerci dato l'elevato numero di enti ecclesiastici e monastici, situati a Lucca o nei dintorni, dotati di tale dedicazione. Preme comunque sottolineare che nella zona sono attestati beni dell'abbazia regia di San Salvatore di Sesto. Non è inoltre possibile identificare, almeno per ora, i toponimi di Colle, Albarito e Stalsi. Per questo motivo li inseriamo nella microtoponomastica relativa alla scheda di Cornino. Per Albarito segnaliamo comunque una possibile identificazione con Albareto, località nei pressi di Monsagrati (Pescaglia; Lucca). A differenza di numerose permute coeve, la convenienza dell'operazione per l'episcopio viene verificata da missi del vescovi e da alios bonos et credentes homines: non vengono menzionati missi del duca di Lucca.