Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, * A 5
source date: [882 May 23] [Secondo anno d'impero di Carlo il Grosso] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Cuneradu, avitator in loco Alfiano, prope Vico Fitri, filio bone memorie Chauserami riceve da Gherardus gratia Dei huius Sancte Lucanem ecclesiam humulis episcopus per cartula livellario nomine ad censum perexolvendum (…) ecclesiam illa cuius vocabulum est beati Sancti Angeli, sitas loco Corsanicho, pertenens monasterio Sancte Marie, sitas foras civitate ista Lucense, prope fluvio Auserclo, quod est de suppotestatem ipsius episcopatui] vestro Sancti Martini, iam dicta ecclesia Sancti Angeli una cum casis domnicatis quam et massariciis cum fundamentis (…) omnia quantum ad ipsa ecclesia est pertinentes (…); simul et (…) duo petie de vineis et una petia de terra in ipso loco Corsanico, pertenentes ipsius monasterium Sancte Marie: suprascripte duo petie de vinee et predicta petia de terra in integrum; adque (…) quattuor casis et rebus massariciis illis in loco Feruniano, prope plebem Sancti Stefani, pertenentes suprascripti monasterii Sancte Marie, qui una ex ipse casa recta esse videtur per Martinulo, et ille secunda recta esse videtur per Venerandulo, et illa tertia recta esse videtur per Magnipertulo, et ille quarte recta esse videtur per Ildipertulo; suprascriptis quatuor casis cum fundamentis, curtis, ortis ecc. (…); una cum casa illa domnicata in predicto loco Feruniano, pertenentes suprascripti monasterii, casa ipsa domnicata cum curte, granario, orto, terris, ecc. (…); simul et (…) casa et res illa in loco Vualleccle, qui pertinens suprascripti monasterio et Gumperto eas ad manus suas abere videtur, casa ipsa cum fundamento, curte, orto, terris ecc. (…); una cum casa et res illa in loco ubi dicitur Massacuculi, qui pertinens suprascripti monasterii Sancte Marie; casa ipsa cum terris ecc., omnia quantum (…) Ermulo massario exinde ad manus suas abuit in integrum; simul et (…) casa et res illa in loco Vetuliano, qui regitur per Silvulo massario, pertinentes suprascripti monasteri Sancte Marie, iam dicta casa una cum omnia res ad eam pertinentes (…); una cum casa et res illa in loco Rocta, prope ecclesie Domini et Salvatoris, pertenentes ipsius monasterii Sancte Marie et modo recta esse videtur per Insuardolo massario, casa ipsa una cum omnia res ad eam pertenentes (…); adque et (…) duo casis et rebus massariciis illis in loco ubi dicitur Novam, prope plebem Sancti Saturnini, qui sunt pertenentes ipsius monasterii, qui una ex ipse recta esse videtur per Rachipaldo et Paldo massarii (…); una cum una petia de vinea mea illa in loco Mutiliano, quas Rachiprandulo eas ad manus suas abet, qui pertinentes suprascripti monasteri Sancte Marie, petia ipsa in integrum; adque et (…) una petia de terra illa in loco Vuindal[..], quas Adalpertulo ad manus suas abet, pertenentes suprascripti monasteri Sancte Marie, qui uno caput tenet in via publica et alio caput tenet cum ambas lateras in terra Adalberti comes, petia ipsa in integrum; una cum alia petia de terra in loco ubi dicitur Pratulo pertenentes suprascripti monasteri Sancte Marie qui uno caput tenet in via publica et alio caput tenet in terra Ildiprandi, petia ipsa in integrum; seo et (…) duo petiole de terra ille in loco foras civitatem ista Lucense, qui pertinens ipsius monasteri Sancte Marie […34…], una ex ipse est tenente uno caput in terra ecclesie Sancti Alesandri […34…] Ghiselfridi [……], petiole ipse in integrum; una cum ecclesia illa cui vocabulum est [Beati Sancti Georgi, sita in loco] Feruniano, pertenentes ipsius monasteri Sancte Marie, suprascripta ecclesia […16…] Sancti G[eorgi …… una cum ali]a petiola de terra in eodem loco ubi dicitur ad Pruno, pertenentes ipsius monasteri Sancte Marie, […15…] in via publica, petia ipsa in integrum. Il livello è per Cunerado una cum Karoini et Peritei germani filii mei vel de eorum heredes sint (…) suprascripta ecclesia Sancti Angeli et rebus ad eam pertinentibus cum omnibus casis et rebus. Obbligo di miglioramento. Censo (pro omni censum et iustitia): ad pars suprascripti monasteri Sancte Marie, per singulos annos in mense augusto ad ministeriale vestro, quas inibi pro tempore fuerit (…) argentum denarios novem boni expendivilis; et hominibus illis in ipsis casis abitantes fuerit, eos a mandato vestro hic Luca venire faciamus legem et iustitiam faciendum tantum (…). Pena: argentum solidos ducentos (…). Lopo notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: [….]undo, Lamberto, Teutpertus, Ghisolfo, Eriteo schabino, Alboni, Cunimundo, Adalprando filio bone memorie Vualprandi.

ChLA, 85, n. 4, pp. 24-27; MDL, 5/2, n. 913, pp. 557-559

Sottoscrizioni autografe: [….]undo, Lamberto, Teutpertus, Ghisolfo, Eriteo schabino, Alboni, Cunimundo, Lopo notarius (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Chuneradu (livellario), Adalprando filio bone memorie Vualprandi. Note tergali: di mano del secolo X: libello da Cunerado de Vico Fitri; di mano dell’XI: d(e) eccl(esi)a S(an)c(t)i Angeli in loco Corsanico; della stessa mano: lib(ellum) de multis mantis et t(er)ris in plebe S(an)c(t)i Stefani q(ui) d(icitu)r Feruniano et in aliis locis quę omnia s(un)t p(er)tinentia d(e) eccl(esi)ae S(an)c(t)ę Marię quę fuit monasteriu(m) p(ro)pe S(an)c(tu)m Donatu(m); di mano del secolo XIII: l(ibellum) d(e) eccl(esi)a S(an)c(t)i Angeli in Corsanico cu(m) m(u)ltis casis et t(er)ris i(n) pleb(e) S(an)c(t)i Stefani u(b)i dicit(ur) Feru(n)niano et al(is) locis t(er)ris et reb(us) p(er)tine(n)tib(us) mon(a)st(er)io | S(an)c(t)e Marie i(n) porta S(an)c(t)i Donati q(ue) dicit(ur) ad Curum.

Il livello riguarda Chunerado/Corrado e i figli Karoin (altrove attestato come Ghervino) e Periteo, esponenti dei da Vico Fitri/Fetri (o “Figli di Urso”), gruppo familiare di spicco già in età longobarda - furono infatti capaci di esprimere uno dei vescovi lucchesi del periodo nella figura di Talesperiano - legato fin dal secolo VIII alla fondazione monastica di Santa Maria Ursimanni e alla gestione del suo patrimonio fondiario, distribuito tra la Piana di Lucca, la Versilia e il Valdarno Pisano. Karoin/Ghervino, come attestato nel Breve de Feora (ChLA, 117, n. 17), ricevette in beneficio da Rodilando II dei figli di Rodilando - il cui fratello Lamberto compare qui come teste-sottoscrittore - la curtis maremmana di Asilacto, presso Bibbona; fatto che mostra il graduale declino della famiglia, di fatto reclutata nella ‘clientela’ di uno dei gruppi dell’élite diocesana lucchese di maggior successo a cavallo tra IX e X secolo. Il personaggio fu inoltre chiamato in causa dal vescovo di Lucca Pietro II in occasione del placito fiorentino del marzo 897, vd. ChLA, 86, n. 45. Sulle vicende familiari del gruppo familiare dei da Vico Fitri/Fetri si vedano Stoffella 2007, pp. 6, 31, 47; Tomei 2018a, pp. 37-38; Tomei 2019a, pp. 45-46, 415. La terra del Marchese Adalberto I (qui attestato come comes) è situata in Vuindalfo/Windolfo, - letto dall’editore del testo nelle ChLA, in un punto di erosione della pergamena, come Vuindalo - toponimo areale forse derivante da un antroponimo longobardo e corrispondente, all’incirca, all’odierna Sant’Alessio, frazione a breve distanza a nord-ovest di Lucca murata. Qui il Serchio e i suoi vari affluenti - tra i quali un rivo detto appunto Vuindolfus (ChLA, 72, n. 28) - percorrevano un tratto della pianura fortemente caratterizzato dalla presenza di terra pubblica. L’Ildiprando qui menzionato come proprietario di una terra in Pratulo è difficilmente riconoscibile con l’omonimo Aldebrandesco che, a quest’altezza cronologica, è solitamente già attestato come comes o con altre specificazioni.