Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, ++ K 33
source date: [880 March 3] [Primo anno d'impero di Carlo il Grosso] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Ghisperto avitator in loco Sundrilascio riceve da Gherardus, gratia Dei huius sancte Lucane ecclesie humilis episcopus, per cartula livellario nomine (…) casa illa, in suprascripto loco Sundrilascio, qui recta fuit per quondam Filippo massario, pertenentes ipsius episcopatui vestro Sancti Martini; casa ipsa cum fundamento et edeficio suo, seo curte, orto adque vinea, totum insimul amembrato, tenente uno caput in rivo, alio caput tenet in terra quod est orto, qui fuit quondam Chunimundi, lato uno tenet in via pubblica, alio lato tenet in vinea Aipi; casa ipsa cum fundamento (…); simul et (…) duo petie de vinea in loco ubi vocitatur Sectuia, pertinens ipsius episcopatui vestro, que una ex ipse (…) vocitatur da Oliva, qui caput uno tene in via pubblica, alio caput tene in vinea ipsius episcopatui vestro, quas Gh[isu]lo ad manus suas abet; et illa secunda petia de vinea tenente uno caput cum uno lato in via, alio caput tenet in rivo, alio tenet in vinea, que Appulo ad manus suas abet de pars ipsius episcopatui vestro, (…) una cum arboribus suis (…); adque (…) una petiola de terra in eodem loco Sectuia, pertenens ipsius episcopatui vestro, qui uno capo tenet ipse petiola de vinea in rivo, alio caput tenet in classo; et ille petiola de terra tenente uno caput in terra domni regi, alio caput tenet in rivo; suprascripta petiola de vinea et predicta petiola de terra in integrum; seo et (…) una petia de vinea in loco ubi vocitatur Espa, pertenens ipsius episcopatui vestro, qui uno caput cum uno lato tenet in via pubblica, alio caput tenet in rivo, et alio lato tenet in vinea ipsius episcopatus vestro, quas Ghisulo ad manus suas abet; petia ipsa de vinea fini tramite quas ibi esse videtur (…) una cum duo petiis de terris illis, qui una ex ipse vocatur Campo Foretora, qui uno caput tenet in vinea Ildeprandi comitis, alio caput tene in via; et ille alia petia de Campodosso, qui uno caput tene cum uno lato in via, alio caput tene in vinea ecclesie Sancti Benedicti (…). Censo: et de suprascripta petia de vinea in eodem loco Sectuia ubi dicitur da Oliva et de suprascripta alia petia de vinea in predicto loco Espa (…) ad pars ipsius episcopatui vestri Sancti Martini per singulos annos in ipso loco (…) medietatem vinum purum, a tertia vice uba legittime (…) et suprascripta casa et curte et orto et vinea et de predictis aliis rebus (…) ad parte ipsius epis(copatus) v(estri) Sancti Martini per sing(ulos) annos in mense december hic Luca in ipso domum, vobis vel ad ministeriales vestros, quo ibi pro tempore (…) argentum denarios viginti septe boni expendiviles; et homines illos qui in suprascripta casa ecc.; et si vos aut misso vestro ibidem super palmentum veneritis, nos vos recipere et gubernare debeamus. (…). Pena: argentum soledos sesaginta (…). Lopo notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: Lamberto, Fraolmi, Alboni, Atrualdo filio bone memorie Eripaldi clerici, Liutifridi, Ghiselfridi notarius et schabinus.

ChLA, 84, n. 31, pp. 110-113; MDL, 5/2, n. 894, pp. 546-547

Sottoscrizioni autografe: Lamberto, Fraolmi, Alboni, Liutifridi, Ghiselfridi notarius et schabinus, Lopo notarius (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Atrualdo filio bone memorie Eripaldi clerici. Note tergali: capovolta e leggibile con l’ausilio della lampada di Wood una nota, forse del rogatario: […… da G]hisberto de Sundrilascio; in sottolinea di mano dei secc. X-XI: Lib(ellum) <spazio bianco di circa 1,2 cm> da Ghisp(er)to <spazio bianco di circa 9,8 cm> de Sundrilascio; del secolo XII: L(ibellum) D(e) casa et t(er)ris in pl(ebe) Sexto in locis Sundrilascio, Sectoria et Espa; al centro, lungo il margine inferiore e del secolo XV: Hi s(unt) VII ca(r)te d(e) Sectoria i(n) plagia d(e) OxNan(o) <di dubbia lettura>.

In base alla lettura delle note tergali scegliamo di inserire le località di Espa, Campo Foretora e Campodosso nella microtoponomastica della scheda relativa a Sesto di Moriano (Lucca).