Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, * H 50
source date: [875 April 25] [Ventiseiesimo anno d'impero di Ludovico II] [Lucca?]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Firmo filio bone memorie Gumperti permuta beni con Gherardus gratia Dei huius Sancte Lucane ecclesie humilis episcopus (…). (…). Firmo cede a Gherardo ad pars ecclesie Sancti Donati, que est de suppotestatem ipsius episcopatui vestri Sancti Martini, id est vinee mee ille, quam abeo in loco ubi dicitur Saliscamo et sunt in simul tenentes ipse vinee capo uno cum uno lato in vinea qui fuit quondam Teudimundi, alio capo tenet in vinea, qui fuit quondam Gregorii, alio lato in vinea Natali presbiteri; simul et (…) terra mea illa, ubi dicitur ad Noghare, prope Flexo, qui capo uno tene in fluvio Ausere, et alio capo tene in via publica, lato uno tene in terra Sancti Martini, alio lato tene in terra qui fuit quondam Peritei; has predicte vinee sicut prefata terra (…) sunt per mensura ad iusta perticha mensurata modiorum duo et sistariorum undecim, una cum cesis et arboribus suis (…). Riceve in cambio ad pars suprascripte ecclesie Sancti Donati (…) una petia de terra illa quot est prato foras civitate ista Lucense, prope ecclesie Sancti Donati, pertinens ipsius ecclesie, qui est de suppotestate ipsius episcopatus vestri Sancti Martini, et est tenentes ipse terra capo uno cum ambas latera in terra Rottilde comitissa, coniux Adalberti comes, alio lato tene in terra ipsius ecclesie vestre Sancti Donati, quas mihi menime dedisti, quomodo signa posite sunt; petia ipsa de terra quot est prato (…) est per mensura ad insta perticha mensurata modiorum unum et sistariorum quattuor (…) una cum cesis et sepi et omnibus arboribus suis (…). Ubi et super hanc comutationem tu qui supra Gherardus episcopus direxisti missos tuos, i sunt Ardimanno presbitero et Sichalfridi diaconus seo Ermiteo, et Adalbertus dux direxit missos suos, i sunt Adalfridi notarius et scabinus et Atrualdo seo Deusdedi, qui ambulaverunt (…). […]

La pergamena è mutila nella parte inferiore e non è possibile leggere le sottoscrizioni. In base all’analisi della scrittura è possibile riconoscere in Roffridi notarius l’estensore materiale del documento.

ChLA, 83, n. 45, pp. 148-149; MDL, 5/2, n. 862, p. 526.

Note tergali: di mano del secolo XII: d(i)gan(eum) i(n) Saliccimo. I vari toponimi e gli appezzamenti di terra menzionati nella carta sono da localizzare nel settore orientale della Piana di Lucca: sia i beni situati appena all’infuori della città - tra cui quelli della comitissa Rottilde - presso la porta di San Donato (e presso l’omonima chiesa), sia quelli posti, gradualmente a maggiore distanza, a Salissimo e Flesso.

Firmo, che stipula la permuta con il vescovo Gherardo, e prete Ardimanno che interviene come misso del vescovo sono fratelli, entrambi figli di Gumperto II del gruppo dei cd. "Figli di Firmo". A quest'altezza cronologica lo stesso Ardimanno è anche rettore della chiesa di San Donato, le cui sostanze sono oggetto della permuta in esame. Si veda a riguardo Tomei 2018a: 42-43 nota 127.