Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, + I 91
source date: [874 October 16] [Venticinquesimo anno d'impero di Ludovico II] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Iohannes filio quondam Petri riceve da Daniel subdiaconus filio bone memorie Andree (…) livellario nomine (…) casa et res illa in loco Villa Orbana, qui modo regitur per Ildo et pertenens ecclesie Sancti Silvester, quas tu per libello abis da Ghisalmari vuasso domni imperatoris; suprascripta casa cum terris, vineis, olivis, silvis, virgareis, pratis, pascuis, (…); la manterrà dum tu per libello abis. Obbligo: homines in ipsa casa ad residendum et abitandum mittere debeamus, et tam ipsa casa et res bene laborare et gubernare seo in omnibus meliorare (…) Censo: per singulos annos, usque dum eas per ipso libello abis, rendere debeamus medietatem vinum puro a tertiam vices uba legitime calcata et indi vinata, nam non pondum levandum et medietate oleo; et per homnem mense aprelis (…) argentum denarios bonos expendivilis numero sesaginta septe; et per homne Cena Domini (…) pario pulli cum ovas decem; et a mandato tuo hic Luca venire debeamus iustitiam faciendum; et si tu aut misso tuo ibidem per vindemmia super palmentum veneritis, nos vos recipere et gubernare debeamus tantum (…). Pena: argentum solidos viginti (…). Lopo notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: Teudimundus, Teupertus, Adalfridi notarius et schabinus, Gundelprandus, Atrimundo.

ChLA, 83, n. 38, pp. 126-127; MDL, 5/2, n. 854, p. 522

Sul vassallo imperiale Ghiselmario, vd. Schneider 1975: 300; Castagnetti 2010: 255-256. Sulla serie di livelli accordati dal diacono Daniele e sulle vicende della chiesa di S. Silvestro di Lucca, vd. Stoffella 2014: 49-66; Tomei 2014: 542-546; Viti 2019-2020: 129-131.

Sottoscrizioni autografe: Teudimundus, Teupertus, Adalfridi, Gundelprandus, Atrimundo, Lopo notarius (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Iohannes (autore). Note tergali: di mano del rogatario: libello ad I[o]h[anne …15…]; di mano dell’XI: l(ivellum) d(e) casa et re in Villa Urbana.