Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, * L 28
source date: [874 July 2] [Venticinquesimo anno d'impero di Ludovico II] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Ermiteo filio bone memorie Peritei permuta beni con Gherardus gratia Dei huius Sancte Lucane ecclesie humilis episcopus (…). (…). Ermiteo cede a Gherardo ad parte ecclesie Sancti Prosperi, sita loco Interacchule, quod est de suppotestate ipsius episcopatui vestro Sancti Martini, idest quinque petiis de terris et vineis meis illis, quam abeo in loco et finibus Flexo, ubi dicitur Faugnano prope ecclesiam Sancte Marie, que una ex ipse petie est tenentes uno caput in terra Sancti Alexandri, alio caput tenet in vinea ipsius ecclesie Sancti Alexandri, lato uno tenet in vinea suprascripte ecclesie Sancti Alexandri et in aliquantulo in vinea Peretei diaconi; et illa alia petia capo uno tenet in vinea monasterii Sancti Petri de Monteviride, alio caput tenet in fluvio Ausere, lato uno tenet in via, alio lato tenet in vinea qui fuit qd. Teudimundi; et ille tertia petia capo uno cum uno lato tenet in terra suprascritpe ecclesie Sancti Alexandri, alio caput tenet in via, alio tenet in terra de ff. qd. Clifferadi; et illa quarta petia caput uno tenet in terra, qui fuit suprascripti qd. Teudimundi, alio caput cum uno lato tenet in via, et alio lato tenet in terra suprascripti monasterii Sancti Petri de Monteviride; et illa quinta petia capo uno cum uno lato tenet in via publica, alio caput tenet in terra qui fuit qd. Cristofali presbitero, alio lato tenet in vinea suprascripti monasterii Sancti Alexandri; suprascripte quinque petiis de terris et vineis (…) sunt per mensura ad iusta perticha mensuratas modiorum quattuor et sist(ariorum) sex (…) cum cesis et fossis seo omnibus arboribus suis (…). Riceve in cambio: quinque petiis de terris et vineis in loco et finibus Massaciucculi, pertinentes ipsius ecclesie Sancti Prosperi, qui una ex ipse petia est tenentes uno caput cum uno lato in via publica, alio capo in muro, que dicitur Antiquo, et alio lato tenet in rivo; et illa alia petia vocitatur ad Fenile, est tenentes uno caput in via publica, alio caput tenet in padule, lato uno tenet in vinea Adimari, alio lato tenet in vinea monasterii Sancti Alexandri; et illa tertia petia de vinea est tenentes uno caput in terra et muro domni regi, et alio lato tenet in via publica; et illa quarta petia de vinea esse videtur in ipso loco prope ecclesiam Sancte Iulie, et est tenentes uno capo in via publica, alio caput tenet in vinea Georgi, lato uno tenet in vinea ipsius episcopatus vestro Sancti Martini, alio lato tenet in vinea monasterii Sancti Petri, qui dicitur Bellerifonsi; et ille quinta petia de terra est tenentes uno caput in via publica, alio caput tenet in terra domni regi, lato uno tenet in vinea ecclesie Sancti Martini, et alio lato tenet in terra suprascripti Georgi; has predicte quinque petiis de terris et vineis (…) sunt per mensura ad iusta perticha mensuratas modiorum tres et sistariorum quinque (…) cum cesis et fossis et omnibus arboribus suis. Unde et super hanc commutat(ionem) secundum legem tu qui supra Gherardus episcopus direxisti missos tuos, idest Ghaudiprando presbitero, filio qd. Adalperti, et Teuperto filio quondam Teufridi, et Adalbertus dux direxit misso suo, idest Aufridi filio qd. Petri qui ambulaverunt (…). Pena in duplum. Georgius notarius scrive due cartulas]. Actum Luca.

Oltre ai missi inviati dal vescovo e dal duca/marchese di Tuscia, sottoscrivono sette testimoni, ma risultano leggibili solo le sottoscrizioni di: Ghiselfridi notarius et schabinus e Roffridi notarius.

ChLA, 83, n. 33, pp. 111-115; MDL, 5/2, n. 849, pp. 518-519

Sottoscrizioni autografe: Ghiselfridi notarius et schabinus, Roffridi notarius (uniche sottoscrizioni leggibili). Note tergali: del secolo XI, in parte ripassata: vig(aneum) ab Ermiteo de q(ui)n[que] petiis t(er)re in Fagnano; di mano del XII secolo: d(i)gan(eum) d(e) q(ui)nq(ue) petiie i(n) Fagnano.

Il documento presenta alcuni aspetti peculiari che ritengo opportuno sottolineare. La chiesa di Sant’Alessandro (da identificare con ogni probabilità con l’omonimo ente lucchese) menzionata nelle confinanze dei terreni oggetto della permuta sia in Antraccoli che in Massaciuccoli, è detta per due volte ecclesia e in caso monasterium attestando un uso alternato tra i due termini solitamente più tipico del secolo VIII. Appare invece puntuale l’indicazione del termine monasterium per l’abbazia regia di San Pietro di Monteverdi e per San Pietro Bellerifonsi. Particolarmente interessanti si rivelano poi le confinanze in Massaciuccoli dove troviamo un muro che è detto “antico”, un altro muro di proprietà pubblica annesso a una terra regia, oltre a possessi della chiesa di Santa Giulia, Sant’Alessandro, San Pietro di Monteverdi (abbazia regia), San Pietro Bellerifonsi (ente anch’esso legato alla sfera pubblica) e di un esponente degli Aldobrandeschi (Ademari, uno dei fratelli del vescovo Geremia). La presenza di mura antiche e la chiesa di Santa Giulia, mai più attestata nelle fonti e dall’inusuale dedicazione - almeno per il contesto lucchese - di sapore tardoantico, sono a mio avviso da mettere in correlazione con la continuità di frequentazione del sito della villa tardoromana dei Venulei su cui poi si innestò la Massa Czonchi o Cichuli, poi conosciuta appunto come Massaciuccoli.