Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, + H 25
source date: [874 June 1] [Venticinquesimo anno d'impero di Ludovico II] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Eriteo filio bone memorie Ermitei permuta beni con Gherardus gratia Dei huius Sancte Lucane ecclesie humilis episcopus (…). Eriteo cede a Gherardo quatuor petie de terra et vinee mee ille, quas abeo in loco prope ecclesiam Sancti Prosperi, qui una ex ipse petia de terra est tenentes uno capu in terra ecclesie Sancti Petri, ubi dicitur Sumaldi, alio capu tene in terra Eribrandi, lato uno tene in terra Minti et in aliquantulo in vinea, qui fuit quondam T[eu]dimundi, alio lato tene in terra qui fuit quondam Doni; petia ipsa de terra in integrum; et ille alia secunda petia de terra est tenentes uno capu in via publica, alio caput tene in vinea Minti, lato uno tene in terra suprascripte ecclesie Sancti Prosperi, alio lato tene in terra Lamberti, petia ipsa de terra in integrum; et ille petia de vinea ubi dicitur a Polic[…], qui uno capu est tenentes in terra suprascripti Minti, et alio capu est tenente in terra mea qui supra Eriteo, lato uno tene in terra Chuneradi et in aliquantulo in terra suprascripti episcopatui vestro, et alio lato tene in vinea Vualdifridi, petia ipsa de vinea in integrum; et ille alia petia de vinea et orto est tenente uno capu cum uno lato in terra ipsius ecclesie Sancti Prosperi, et alio capu tene in terra et orto ecclesie Sancti Petri, que Daiprando diacono modo ad manus suas [abere]a videtur, lato uno tene in via publica et aliquantulo in terra suprascripti M[inti]; suprascripte quatuor petie de terra et vinee (…) una cum fossis et cesis et omnibus arboribus suis (…) et sunt per mensura a iusta perticha mensurata modiorum quinque et sistariorum viginti. (…) Riceve in cambio una petia de vinea in loco Tempaniano prope casa abitationis mee, pertenentes suprascripte ecclesie Sancti Prosperi, que est de suppotestatem ipsius episcopatui vestro Sancti Martini, et est tenente uno capu cum uno lato in terra mea qui supra Eriteo et aliquantulo in terra Petri de filio quondam Aricausi, alio capu tene in via publica, et alio lato tene in classo; suprascripta petia de vinea (…) una cum fossis et cesis et omnibus arboribus suis (…); seo et (…) una petia de terra in suprascripto loco similiter prope case abitationis mee, et pertinens ecclesie Sancti Prosperi; predicta petia de terra est tenente uno capu cum uno lato in via publica, alio capu tene in vinea ipsius ecclesie Sancti Prosperi, quas in tua reservasti potestatem, et alio lato tene in terra et in fundamento de casa de filii quondam Ermitei: predicta petia de terra (…) cum cesis et fossis et omnibus arboribus suis (…) est per mensura a iusta perticha mensurata modiorum quinque. Ubi et super hanc commutationem tu qui supra Gherardus episcopus direxisti missos tuos, idest Sichalfridi diacono et Gudiprando presbitero seu et Viventius presbitero; et Adalbertus dux diresit misos suos, idest Aufridi de Vuamo, qui ambulaverunt et previderunt adque vobis renuntiaverunt quod melioratum cambio (…). Pena in duplum. Lopo notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Oltre ai missi sottoscrivono come testimoni: Ildiprando schabinus, Lamberto, Fraolmi, [………]do, Teudimundus, Liutifridi, Teupertus, Petrus qd. Ermitei, [teste sconosciuto].

ChLA, 83, n. 28, pp. 94-97; MDL, 5/2, n. 844, pp. 514-515

Sottoscrizioni autografe: Eriteo (autore), Sichalfridi diaconus (misso), Gudiprando presbitero (misso), Viventius presbitero (misso), Ildiprando schabinus, Aufridi (misso), Lamberto, Fraolmi, [………]do, Teudimundus, Liutifridi, Teupertus, Lopo notarius (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Petrus qd. Ermitei, [teste sconosciuto]. Note tergali: del secolo X: vig(aneum) in Antracule p(ro)pe eccle(si)am S(an)c(t)i P(ro)speri oli(m) desctructa; di mano del X secolo: cartule de Ant(ra)cule; di mano dell’XI secolo: in Antraccole.

La terra Heriprandi, con ogni probabilità da riferire a Eriprando II Aldobrandeschi, è da collocare in Antraccoli (Lucca), visto il riferimento topografico alla chiesa di San Prospero, ivi sita. Resta invece impossibile da identificare la località a Polic[…] menzionata nella carta solo parzialmente. Si noti la convergenza di interessi e compresenza tra gli Aldobrandeschi e le famiglie dell’élite diocesana lucchese: Figli di Rodilando (Lamberto I compare come teste e viene menzionato nella confinanze); Figli di Huscit (Fraolmi I è teste, mentre il padre Teudimundo, ormai defunto, potrebbe essere citato nelle confinanze - e così lo indichiamo) e presumibilmente Cunimundinghi (Cunimundo III potrebbe essere identificato nello sconosciuto teste [………]do che sottoscrive la carta). A riguardo si veda Tomei 2019a, p. 233 nota 39.