Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, + I 85
source date: [873 October 9] [Ventiquattesimo anno d'impero di Ludovico II] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Ildeprandus in Dei nomine comes, filio bone memorie Eribrandi permuta beni con Gherardus gratia Dei huius sancte Lucane ecclesie humilis episcopus (…). Ildebrando cede a Gherardo: ad pars ipsius episcopatui vestri Sancti Martini, id est una petia de terra mea illa, quam abeo in loco ubi dicitur Cafagio Alisi, qui uno capo tenet in terra qui fuit quondam R[ode]garii diaconi clerici, aliquantum in terra Eribrandi germano meo, alio capo tenet in terra Chausiprandi de Versiciano, lato uno tenet in terra Iohannis et Roffridi, alio lato tenet in terra Sancti Petri; simula et una petia de terra mea in ipso loco ad Cafagio Alisi, prope suprascripta terra, petia ipsa in integrum; simul et dare videor ad pars ipsius episcopatui una alia petia de terra mea in loco Rocta, qui capo uno tenet in via, alio capo tenet in terra de filii quondam Ardi, lato uno tenet in terra Roppaldi, alio lato tenet in terra de filii quondam Atrifusi; simul et una alia petia de terra mea illa quas abeo in ipso loco Rocta, qui capo uno cum uno lato tenet in terra Sisemundi, alio capo cum alio lato tenet in terra Roppaldi; suprascripte petie de terra (…) una cum cesis et omnibus arboribus suis (…). Riceve in cambio: una petia de terra in loco Mari<lla> pertinens ipsius episcopatui vestro Sancti Martini, qui uno capo tenet in terra de filii quondam Dani[el], alio capo tenet in terra mea qui supra Ildeprando comes, lato uno tenet in rivo Frasula, alio lato tenet in via publica; suprascripta petia de terra (…) una cum cesis et omnibus arboribus suis (…). Unde et super hanc comutationem tu qui supra Gherardus episcopus direxisti missos tuos, i sunt Alateo et Ermiteo ; et Adalbertus dux direxit missos suos, id est Aggelmanno , qui ambulaverunt et previderunt adque renuntiaverunt quod meliorata res dedi ad parte ipsius episcopatui quam recepisse, ut magis inter nos omni tempore hanc comutatio firma et stabile permaneat (…). Pena in duplum. Roffridi notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Oltre ai missi sottoscrivono come testimoni: Iohannes schabinus, Sichifridi, Vualprando, Eriteo, Sicherado, Lopo notarius.

ChLA, 83, n. 19, pp. 66-69; MDL, 5/2, n. 835, pp. 508-509

Sottoscrizioni autografe: Ildiprandus comes (autore), Alateo (misso), Ermiteo (misso), Iohannes schabinus, Sichifridi, Vualprando, Eriteo, Sicherado, Lopo notarius, Roffridi notarius (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Aggelmanno (misso). Note tergali: di mano del secolo X, con marcate inflessioni cancelleresche e uso di litterae elongatae: viganium de Hildiprando com(es); di mano dell’XI: iste vig(aneum) p(re) nimia vetustate seu p(er) longitudine t(em)poru(m) carte cognitione locor(um); di altra mano dell’XI: in Cafagio Alisi et in Rotta; di seguito, a completamento di questa, di mano del XII secolo: et Capa(n)nore.