Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, + P 38
source date: [872 April 5] [Ventitreesimo anno d'impero di Ludovico II] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Aliprando, habitatore in loco Asilatto, filio quondam Lamprandi, riceve da Gherardus gratia Dei huius sancte Lucane ecclesie humilis episcopus (…) per cartula livellario nomine ad laborandum et gubernandum seu meliorandum (…) id est terra et vinea illa, insimul amembrata in suprascripto loco Asilatto, prope ecclesie Sancti Quirici, pertinentes ipsius episcopatui vestro Sancti Martini; et ipsa terra et vinea ego ipse usque modo eas ad manus mea abere videtur; et est tenentes uno caput in stirpeto, qui fuit Pertiperti, alio caput tenet in terra et leccito Heriprandi et Teoprandi sive Gosperti, lato uno tenet in via et in terra qui fuit Heriprandi, alio lato tenet in rivo; suprascripta terra et vinea (…) cum arboribus suis (…). Obbligo: bene laborare et gubernare seu in omnibus meliorare (…). Censo: a parte ipsius episcopatui vestro per singulos annos in ipso loco (…) medietatem vinum purum, quas Dominus exinde donare dignatus fuerit, ad tertiam vices uba legitimas calcata et indi vinata, nam non pondum levandum; et tertiam partem de omni labore, quas Dominus exinde dederit, et super tritura per vindemia super palmentum ibidem misso vestro recipere (…). Pena: argentum soledos quinquaginta. (…). Georgius notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: Teopaldo, Lopo, Alisi, Godesindo, Bertaldus diaconus, Eribertus, Atrualdus notarius.

ChLA, 82, n. 43, pp. 146-147; MDL, 5/2, n. 812, p. 493

Collavini 1998: 60 nota 141.

Sottoscrizioni autografe: Teopaldo, Lopo, Alisi, Godesindo, Bertaldus diaconus, Eribertus, Atrualdus notarius, Georgius notarius (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Aliprando qd. Lamprandi (livellario). Note tergali: in basso a destra, di mano del secolo XII: L(ibellus) t(er)rę et vineę in Asilacto; di seguito una specificazione del secolo XIII: P(ro)pe eccl(esi)a(m) S(an)c(t)i Quirici.

Nel documento troviamo menzione di alcune proprietà (una terra et leccito posseduta in comune con Teoprando e Gosperto, una via et terra che tenuto singolarmente) di Eriprando II Aldobrandeschi - anche se nel secondo caso potrebbe trattarsi anche del padre, Eriprando I. Non sappiamo se l’origine del patrimonio fondiario Aldobrandesco, famiglia di spicco della Reichsadel toscana poi assurta al rango comitale con il fratello di Eriprando II, Ildebrando II, fosse allodiale o avesse derivazione fiscale. Ne teniamo comunque traccia visto che in Asilatto, località presso Bibbona nella zona rivierasca della Maremma Livornese, abbiamo sia attestazioni di terra pubblica sia pertinenze di varie abbazie regie toscane (San Pietro di Monteverdi, San Silvestro, San Frediano, ecc.), cfr. Schneider 1975, pp. 91 nota 50, 216 nota 108.